Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Slibné vyhlídky

Česko

VĚDECKÝ GLOSÁŘ

Nové koště dobře mete, anebo se skutečně blýská na časy. Koncem tohoto týdne Ondřej Liška, novopečený ministr školství, oznámil, že peníze na výzkum a vývoj by české vysoké školy a výzkumné ústavy mohly z fondů Evropské unie čerpat už v letošním roce.

Prohlášení více než slibné. Zvláště poté, co bývalá ministryně školství nezajistila včas přípravu podkladů pro čerpání milionů eur. Termín pro přísun peněz se tehdy sice posunul „jenom“ o pár měsíců, ovšem zdržení nepříjemně zahýbalo přípravami projektů, které jsou pro vědeckou základnu klíčové. Jedním z nich je například Biotechnologické a biomedicínské centrum. Ve Vestci u Prahy ho mají společně zřídit Akademie věd a Univerzita Karlova.

Ministr Liška předpokládá, že jeho úředníci připraví do konce března definitivní podobu operačního programu zaměřeného na posílení výzkumu, vývoje a inovací v Evropské unii. Poté předloží program Evropské komisi ke schválení.

Ministr si dobře uvědomuje, jaký význam má rychlý postup, proto chce vést s komisí neformální konzultace, aby si ušetřil další kolo připomínek. Nejpozději na podzim ministerstvo školství vyzve žadatele, kteří se budou snažit získat peníze z tohoto programu, aby předkládaly projekty. Do roku 2013 by jim mohl zajistit až 52,3 miliardy korun.

Doufejme, že předpoklady nového ministra skutečně vyjdou.

O autorovi| Josef Matyáš, redaktor LN

Autor: