Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Slonovi malina

Česko

Pomohou komerční lety evropskému výzkumu kosmu?

Vdobě, kdy nový americký prezident Obama hlásá nástup k novým technologickým obzorům, si připomínáme jiného amerického prezidenta, který vyhlásil cíl zdánlivě nedosažitelný, a přece ho bylo dosaženo, aniž se toho on sám dožil. Byl to Kennedy a prstem ukazoval na Měsíc. V té době bylo nemyslitelné, že by se kosmických cest využívalo a zneužívalo k zábavě. Doba se změnila a v době, jež se může jmenovat Obamova, pokud nový prezident naplní očekávání, málokdo pokládá komerční využití kosmického průmyslu za svatokrádež.

V tomuto trendu se nyní přidává i Evropa. Za tři tisíce eur si lze dopřát pocity stavu beztíže na palubě Airbusu A300. Společnost Novespace, která je součástí francouzské kosmické agentury CNES, slibuje jedenáctiminutové lety, při nichž se bude střídat přetížení s téměř půlminutovou beztíží.

Smysluplnost projektu se pozná podle toho, zdali uspěl, nebo neuspěl. Zatím jsme u projektu, a záměr získat peníze v době škrtů je jistě rozumný.

Pochybnosti se vkrádají na mysl dvě. Tři tisíce eur, to je v rozpočtech kosmického výzkumu totéž co slonovi malina. Kolik turistů by se muselo vystřídat, aby si slon dostatečně velké maliny všiml? Předpokládejme ale, že to mají šéfové CNES spočítané. Pak zbývá pochybnost druhá, zdali se najde dost lidí ochotných dát tu supermalinu dohromady. Přál bych CNES, aby čas tyto i jiné pochybnosti rozptýlil.

Autor: