Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Slováci zůstávají v českém stínu

Česko

PRAHA Až deset měsíců po rozdělení Československa se rozpadl fotbalový pomník společného státu. Tým pod hlavičkou RCS se 17. listopadu 1993 rozloučil bezbrankovou remízou v Belgii. Konec neúspěšné kvalifikace o mistrovství světa znamenal pro federální výběr definitivní tečku.

Přesně čtrnáct let poté se zítra oba národy potkají na trávníku znovu. Tentokrát jako soupeři v kvalifikaci o EURO 2008.

Prestižní derby je vhodnou příležitostí pro srovnání, jak někdejším partnerům prospěl samostatný vývoj. Už na první pohled je zřejmé, která strana ušla delší cestu.

Česká reprezentace nebude příští rok chybět na třetím velkém turnaji v řadě, Slováci na podobný úspěch čekají marně. Také česká nejvyšší soutěž se může pochlubit rozvinutějším zázemím.

„Rozdíl tam samozřejmě je. Není tak velký, jak se tvrdí v Česku, situace ale zase není ani vyrovnaná, jak by si přáli na Slovensku. Propast mezi národními týmy je možná ještě větší,“ soudí trenér Jablonce František Komňacký, který loni dovedl ke slovenskému titulu Ružomberok.

Mintál by se uplatnil kdekoliv

V minulosti přitom nebyla česká převaha pravidlem.

Například na zisku titulu mistrů Evropy 1976 se podílela většinová slovenská enkláva. V základní sestavě šampionů při bělehradském finále obsadila osm míst. „Národnost ale neměla na naši partu vliv,“ zavzpomínal Karol Dobiaš, jeden ze strůjců památného úspěchu.

Při soumraku československé éry se ale slovenská odnož už zúžila na dvojici záložníků, kterou tvořili Dubovský a Moravčík.

Měli by slovenští zástupci šanci prosadit se v těžké konkurenci Čecha, Rosického nebo Kollera, kdyby společný tým existoval dodneška? Na zajímavou hádanku existují různé odpovědi.

„Bylo by to půl na půl,“ odhaduje odvážně Dobiáš. Jeho seznam slovenských kandidátů pro společný tým je poměrně široký.

Patří do něj nejlepší střelec bundesligy ze sezony 2004/2005 Marek Mintál, jeho spoluhráč z Norimberku Róbert Vittek, ale třeba také opory pražské Slavie Dušan Švento a Matej Krajčík.

„Netvrdím, že by všichni hráli v základu, ale trenéři by díky nim měli možnost sestavu obměnit,“ domnívá se Dobiáš.

Komňacký vyzdvihuje především kvality Mintála. „Takový hráč by se uplatnil kdekoliv. Je to pracovitý a gólový typ.“ Kromě ofenzivního esa upozorňuje ještě na obránce Martina Škrtěla, který minulý týden slavil s Petrohradem titul v ruské lize. „Spolu s Jánem Ďuricou by se pohybovali na úrovni českých stoperů.“

Mintál a Škrtěl patří mezi favority i u Přemysla Bičovského. Komňackého nástupce v Ružomberku by zařadil na pomyslnou federální soupisku ještě Jána Kozáka. Špílmachra Artmedie Petržalka hodnotí jako špičkového hráče slovenské ligy. „Na hřišti je jiný než Rosický, ale také patří mezi vynikající rozehrávče,“ pochválil ho Bičovský.

Slovákům však scházejí zástupci v elitních klubech, i když si drtivá většina jejich reprezentantů našla cestu do zahraničí. Podle současné reality by Slováci tvořili pouze doplněk svých západních sousedů. Jenže blízká budoucnost může všechno změnit.

„Česko má hráče ve špičkových evropských klubech, kde působí na klíčových postech. My teď sázíme na hráče, kteří by se jimi jednou mohli stát,“ naznačil asistent slovenského trenéra Pavel Vrba.

***

Československá sestava z finále ME 1976

ČEŠI 3 Viktor (Dukla) Panenka (Bohemians) Nehoda (Dukla) SLOVÁCI 8 Pivarník (Slovan Bratislava) Ondruš (Slovan Bratislava) Čapkovič (Slovan Bratislava) Gögh (Slovan Bratislava) Dobiaš (Trnava) Švehlík (Slovan Bratislava) Móder (Lokomotiva Košice) Masný (Slovan Bratislava)

Československá sestava z listopadu 1993

ČEŠI 9 Kouba (Sparta) Kadlec (Kaiserslautern) Suchopárek (Slavia) J. Novotný (Sparta) Hašek (Štrasburk) Hapal (Leverkusen) Němeček (Toulouse) Kuka (Slavia) Skuhravý (AC Janov) SLOVÁCI 2 Dubovský (Real Madrid) Moravčík (St. Etienne)

Československá sestava dnes podle LN

ČEŠI 9 Čech (Chelsea) Ujfaluši (Fiorentina) Rozehnal (Newcastle) Jankulovski (AC Milán) Sionko (FC Kodaň) Rosický (Arsenal) Jarolím (Norimberk) Plašil (Pamplona) Koller (Monaco) SLOVÁCI 2 Škrtel (Petrohrad) Mintál (Norimberk)

Autor:

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...