Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Slovensko: Neživíš své děti, tak neřiď

Česko

BRATISLAVA Neplatiči výživného na děti budou moci na Slovensku od dubna přijít o řidičský průkaz. Vyplývá to z novely exekučního řádu, kterou včera schválil slovenský parlament. Tímto krokem by se údajně mělo zrychlit a zefektivnit vymáhání výživného soudním exekutorem. Právě exekutor bude moci vydat příkaz k odebrání řidičského průkazu, který pak zadrží policie.

Nový postih pro neplatiče výživného se původně neměl vztahovat na řidiče z povolání. Nakonec ale při hlasování parlament na návrh samotných autorů novely, poslanců vládní strany LS-HZDS, výjimku vypustil. Řidičský průkaz dlužník získá zpět, pokud uhradí dluhy a náklady exekuce. Už nyní lze vymáhat nezaplacené alimenty, a to například srážkami ze mzdy nebo prodejem movitého i nemovitého majetku.

Problémy s vymáháním výživného na Slovensku jsou značné a mají vzestupnou tendenci. Podle poslanců LS-HZDS policie každý rok vyšetřuje a dokumentuje více než osm tisíc případů zanedbání povinné výživy. „Jestliže má rodič peníze na krmení svého autíčka a nemá peníze na krmení svého dítěte, je třeba mu sebrat řidičský průkaz, aby ty peníze přerozdělil a platil výživné,“ prohlásil již loni šéf strany Vladimír Mečiar.

V Polsku už to funguje Odebrání řidičského oprávnění jako bič na neplatiče alimentů se používá od roku 2005 v sousedním Polsku. V roce 2006 tam přišlo o řidičský průkaz asi sedm tisíc lidí. Přibližně dva a půl tisíce dlužníků jej po splacení dluhu dostalo zpět. Recept na účinný postih neplatičů výživného na děti hledají i čeští zákonodárci. S návrhem na odebírání řidičských průkazů dlužníkům alimentů přišla loni v lednu místopředsedkyně sněmovního sociálního výboru Lenka Mazuchová (ČSSD).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!