Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Záhada pavouků ve vlaku vyřešena. O krabici se sklípkany za tisíce se přihlásil slovenský chovatel

Česko

  10:31
Bohumín (Karvinsko) - O desítku pavouků, nalezenou před časem ve vlaku v Bohumíně na Karvinsku, se přihlásil jejich majitel. Slovenskému chovateli je pravděpodobně někdo ukradl při cestě z Trnavy do Žiliny. Ve čtvrtek řekla mluvčí bohumínské radnice Jana Končítková.

Sklípkan. foto: Wikimedia, Rpf1965

Krabice s pavouky zůstala v neděli 12. srpna ležet v Bohumíně v rychlíku Českých drah. Sklípkani o den později skončili ve ztrátách a nálezech, respektive v evidenci nalezených zvířat.

Později se ukázalo, že krabici se sklípkany v hodnotě 200 eur (přes 5000 Kč) někdo ukradl slovenskému chovateli při cestě vlakem na trase Trnava - Žilina. Zloděj údajně využil zmatku při výměně cestujících v kupé. Pak i s lupem zřejmě přestoupil na spoj do Bohumína. „Když ale zjistil, co se uvnitř krabice skrývá, nechal ji v rychlíku ležet,“ uvedla mluvčí.

Museli se o sklípkany týden starat

Majitel podle ní už ani nedoufal, že se se svými pavouky ještě někdy shledá. „Vůbec ho nenapadlo, že se najdou v České republice, protože se s nimi pohyboval pouze na území Slovenska. Podle jeho slov jsou mezi pavouky sběratelské kousky, na jednoho sklípkana prý čekal více než rok,“ uvedla Ľubica Jaroňová, která má na radnici na starosti ochranu přírody.

Právě ona se svým kolegou Rostislavem Palánem se o pavouky v kanceláři více než týden starali. „Na jednom z přepravních boxů se nám podařilo objevit e-mail chovatele, od nějž pavouci původně pocházeli. Ten nám pak pomohl s pátráním po současném majiteli, především nás ale instruoval, jak se o sklípkany starat,“ uvedl Palán.

V předchozích letech už v budově radnice, konkrétně na služebně městské policie, skončili kromě ztracených a zatoulaných koček a psů i méně obvyklí zvířecí nalezenci. Byla mezi nimi například želva nádherná, hadi, netopýři či fretka. Městská policie už v minulosti v Bohumíně odchytávala i zaběhnuté koně, krávy a ovce.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!