Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Záhada pavouků ve vlaku vyřešena. O krabici se sklípkany za tisíce se přihlásil slovenský chovatel

Sklípkan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sklípkan. | foto: Wikimedia, Rpf1965

Bohumín (Karvinsko) O desítku pavouků, nalezenou před časem ve vlaku v Bohumíně na Karvinsku, se přihlásil jejich majitel. Slovenskému chovateli je pravděpodobně někdo ukradl při cestě z Trnavy do Žiliny. Ve čtvrtek řekla mluvčí bohumínské radnice Jana Končítková.

Krabice s pavouky zůstala v neděli 12. srpna ležet v Bohumíně v rychlíku Českých drah. Sklípkani o den později skončili ve ztrátách a nálezech, respektive v evidenci nalezených zvířat.

Později se ukázalo, že krabici se sklípkany v hodnotě 200 eur (přes 5000 Kč) někdo ukradl slovenskému chovateli při cestě vlakem na trase Trnava - Žilina. Zloděj údajně využil zmatku při výměně cestujících v kupé. Pak i s lupem zřejmě přestoupil na spoj do Bohumína. „Když ale zjistil, co se uvnitř krabice skrývá, nechal ji v rychlíku ležet,“ uvedla mluvčí.

Museli se o sklípkany týden starat

Majitel podle ní už ani nedoufal, že se se svými pavouky ještě někdy shledá. „Vůbec ho nenapadlo, že se najdou v České republice, protože se s nimi pohyboval pouze na území Slovenska. Podle jeho slov jsou mezi pavouky sběratelské kousky, na jednoho sklípkana prý čekal více než rok,“ uvedla Ľubica Jaroňová, která má na radnici na starosti ochranu přírody.

Právě ona se svým kolegou Rostislavem Palánem se o pavouky v kanceláři více než týden starali. „Na jednom z přepravních boxů se nám podařilo objevit e-mail chovatele, od nějž pavouci původně pocházeli. Ten nám pak pomohl s pátráním po současném majiteli, především nás ale instruoval, jak se o sklípkany starat,“ uvedl Palán.

V předchozích letech už v budově radnice, konkrétně na služebně městské policie, skončili kromě ztracených a zatoulaných koček a psů i méně obvyklí zvířecí nalezenci. Byla mezi nimi například želva nádherná, hadi, netopýři či fretka. Městská policie už v minulosti v Bohumíně odchytávala i zaběhnuté koně, krávy a ovce.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.