Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Česko

Z tlačenice na diskotéce může být obecné ohrožení, dívka je ve vážném stavu

Restaurace a diskotéka Sud ve Slušovicích (říjen 2022) foto: Jan Salač, MAFRAMAFRA

Sobotní incident na diskotéce Sud ve Slušovicích, při kterém se zranilo osm mladých lidí a jedna dívka zůstává ve vážném stavu, vyšetřuje policie jako nedbalostní trestný čin těžké ublížení na zdraví. Za ten hrozí až čtyřletý trest. Možná je ale změna například na obecné ohrožení.
  15:55

„Kvalifikace zatím zůstává stejná, není ale vyloučené, že v průběhu vyšetřování ke změně dojde,“ potvrdila policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Podle stavebního úřadu ve Slušovicích byla budova postavená zhruba v roce 1985. Její součástí byla restaurace, která je stále v prvním patře, ve druhém později vznikla diskotéka. Povolená kapacita lidí na diskotéce je 455. Právě pro tento tento počet jsou také zkolaudované únikové cesty.

Jedna z nich vede přes zázemí kuchyně, druhá přes schodiště, na kterém ze soboty na neděli došlo k neštěstí. V době incidentu se ale na schodišti tísnilo velké množství lidí.

„Pokud bychom byli na místě na kontrole a na schodišti by bylo tak velké množství lidí, tak bychom to určitě řešili. Velikost únikových tras totiž musí odpovídat určitému množství lidí,“ konstatovala mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Hasiči, policisté i hygienici slušovickou diskotéku kontrolovali v roce 2015 a 2018. V obou případech šlo o akci, která byla zaměřená na hazard, alkohol a drogy. Hasiči ani hygiena tehdy závady nezjistili, policie našla několik nezletilých pod vlivem alkoholu.

Policie už dokončila ohledání místa činu a teď zkoumá informace, fotografie a videa, které událost dokumentují. Zároveň analyzuje sociální sítě a vyzývá návštěvníky diskotéky, kteří se nenechali ošetřit na místě, ale později lékařskou pomoc vyhledali, aby se ozvali.

Hasiči také zvažují, že se do Sudu vypraví na kontrolu, aby zjistili, jestli jsou únikové cesty volné, jestli jsou správně označené, jestli jsou rozvěšené hasicí přístroje.

Nemůžu dýchat, umřu, bála se dívka

Osmnáctiletá studentka Justýna o víkendu slavila plnoletost. Do sálu se s kamarády dostala asi po půl hodině čekání, během které se schodiště postupně plnilo. Bylo kolem 22 hodiny.

„Později za námi přijel kamarád a volal, že je venku. Chtěla jsem za ním vyjít ven, ale když jsem otevřela dveře, už jsem nikam nemohla. Ochranka křičela, ať jdeme zase dovnitř, na schodech bylo strašně moc lidí a křik. Hysterický,“ popsala mladá žena.

Z předchozích zkušeností předpokládala, že schodiště bude plné, ale lidé při čekání nechávali volnou uličku, aby se dalo projít. Teď byla situace jiná.

“Někdo volal, že omdlela nějaká dívka, tím se řev ještě vystupňoval. Ale od dveří do sálu jsem to nejhorší místo neviděla, bylo za rohem,“ dodala.

Poslechla pokyny ochranky a vrátila se. Panika zřejmě vznikla zhruba za polovinou schodiště. Svědci popsali, že dole se zavřely vstupní dveře. Lidem se špatně dýchalo, neviděli únikovou trasu a začali se bát.

„Podívala jsem se na ‚sekuriťáka‘, ať mě dostane z té hromady lidí ven, že nemůžu dýchat, že umřu. Řekl, že mi nemá jak pomoci a ať se uklidním,“ popsala ve svém příspěvku jedna z dívek. Někdo z davu jí tlačil na krk, ztrácela cit v nohách. Krátce nato už se začali sjíždět záchranáři.

Pět mladých lidí převezli do nemocnice, z nich dva dnes propustili do domácího ošetřování. Jeden zraněný však nadále zůstává ve vážném a jeden ve středně těžkém stavu. Poslední z hospitalizovaných je na běžném pokoji.

„Všichni jsou nezletilí,“ připomněla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Kvůli následnému ošetření nikdo z návštěvníků diskotéky do zlínské nemocnice nepřišel. „Předpokládám, že by spíše navštívil svého praktického či dětského lékaře,“ doplnila Lipovská.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...