Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Smír je v nedohlednu

Česko

Hráči České filharmonie požadují odstoupení ředitele Václava Riedlbaucha

PRAHA Spor mezi hráči a managementem našeho předního tělesa vyústil v otevřený dopis, jenž chtějí zástupci filharmoniků doručit ministrovi kultury Václavu Jehličkovi. Požadují v něm rezignaci generálního ředitele Václava Riedlbaucha. Těleso je v postupu proti vedení vzácně jednotné.

Dlouhodobé napětí způsobené mimo jiné tím, že orchestr nemá šéfdirigenta, kulminovalo v okamžiku, kdy novela autorského zákona přinesla podstatné změny do stávajícího systému.

Dosud patřila majetková práva na nahrávky výkonným umělcům, tj. hráčům, kteří se na jejich vzniku podíleli.

Novela autorského zákona stanoví, že vykonavatelem majetkových práv na nahrávky je zaměstnavatel, ale dovoluje mu také, aby je po dohodě ponechal umělcům. To ale vedení filharmonie odmítá. Půlroční jednání zástupců orchestru s vedením nikam nevedla a tento průtah způsobil, že stávající smlouva vypršela.

„Honoráře od gramofonových firem tvořily dosud asi třetinu našich příjmů,“ popisuje houslista Zdeněk Zelba, který zastupuje hráče ve věcech kolem natáčení. „Podle ředitelova návrhu bychom za nahrávky dostávali pouze tzv. dodatečné odměny. Jejich výše však není dlouhodobě zaručitelná,“ domnívá se.

Natáčení není povinnost

Česká filharmonie má nyní rozpracováno hned několik kompletů: symfonická díla Gustava Mahlera, Antonína Dvořáka, Johannese Brahmse a P. I. Čajkovského. Japonská firma Octavia Records, pro niž náš orchestr natáčí, je pochopitelně znepokojena. Nejbližší nahrávání, Mahlerova Druhá symfonie s bývalým šéfdirigentem Zdeňkem Mácalem, se má uskutečnit na živých koncertech tento čtvrtek a pátek.

Členové České filharmonie nemají v pracovní smlouvě nahrávání jako součást své pracovní náplně, tak jako například rozhlasoví symfonikové - povinností filharmoniků je hrát na koncertech, turné a pochopitelně účastnit se zkoušek.

„Jde nám o princip - každý, kdo vydává nahrávku, si vždy musel nejprve zajistit smlouvu s výkonnými umělci. Fungovalo to tak posledních padesát let,“ připomíná Zdeněk Zelba. „Avšak všechny návrhy, které nám ředitel předložil, počítají s tím, že zaměstnavatel, Česká filharmonie, bude do budoucna jediným vykonavatelem majetkových práv na nahrávky,“ vysvětlil LN houslista. V takovém případě jsou filharmonici připraveni raději natáčení nerealizovat - takové je stanovisko téměř celého orchestru. Orchestru chybí šéf Dalším podstatným problémem České filharmonie a také velkým selháním jejího managementu je, že se ocitla bez šéfdirigenta a na nového - Eliahu Inbala - si počká ještě dva roky. V takové situaci orchestru chybí osobnost, představitel, který by se za něj postavil na nejvyšší úrovni.

Václav Riedlbauch působí ve funkci generálního ředitele České filharmonie osmý rok. Smlouva mu vyprší v prosinci. „Problém, který vlnu protestů členů orchestru vyvolal, se peticí nevyřeší. Odpovědný ředitel mu prostě neuteče, a bude-li ctít předpisy, jimiž se příspěvková organizace řídí, nezbývá mu mnoho prostoru jednat jinak,“ reagoval Riedlbauch pro ČTK.

„Co bude dále, zda budu za stávající atmosféry ochoten vůbec pokračovat a nasazovat tu v Rudolfinu svůj veškerý čas kvůli někomu, kdo si toho neváží, to teprve uvidím,“ dodal.

Jsme připraveni neúčastnit se dalšího natáčení, i když se tím sami připravujeme o honorář

Autor:

Vyřešte nespavost svých dětí
Vyřešte nespavost svých dětí

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...