Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Smrt přitahuje, protože se jí sami bojíme

Česko

BRNO Neštěstí, které se nestalo nám, nás fascinuje. Na zkušenost psychologů nyní sázejí i pracovníci cestovního ruchu. Jednomu z trendů dali název dark tourism neboli temný turismus. Návštěvníky přivádí tam, kde odehrála nějaká tragédie.

Pro mnohé jsou takové výlety pro svoji morbidnost nepřijatelné. Odborníci na lidskou duši tak radikální nejsou. „Částečně v tom asi hraje roli i přesycenost a zájem o nezvyklé zážitky, stejně jako voyerismus. Ale jde tady i o něco hlubšího, tajemno, kontakt se stínem smrti, mytický pocit i uspokojení, že se to nestalo nám. Nikdy nevíte, co se v mysli lidí odehrává,“ soudí například brněnský psycholog Jiří Brančík.

„Termín ‚dark tourism‘ byl poprvé použit v roce 1996,“ připomíná Lenka Šindelářová z agentury CzechTourism, kde se nyní svéráznému fenoménu věnovali.

Mezi nejznámější místa dark tourismu na světě patří například Muzeum Anny Frankové v Amsterdamu či koncentrační tábor v Osvětimi. V tuzemské anketě, kterou vyhlásil CzechTourism, patří první příčka Terezínu, druhá Lidicím a Ležákům, bronz získalo slavkovské bojiště. Kandidátem byl i „žalář národů“ na Špilberku. „Nezatracoval bych to, protože důležitou roli při návštěvách takových míst hraje i poučení,“ podotkl Brančík. Dark tourism se ale nesmí zvrhnout v lov senzací. „Chodit si obhlížet kuřimský domek, kde byly týrány děti, jak se také dělo, je samozřejmě nepřijatelné,“ zdůraznil.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!