Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

SMS ze zahraničí zlevní

Česko

Unie se dohodla na další vlně regulace roamingu. Sníží se ceny SMS, dat i volání

ŠTRASBURK/PRAHA Používání mobilních telefonů při cestách po Evropě bude levnější. Evropská komise, zástupci Evropského parlamentu a české předsednictví se včera dohodli ve Štrasburku na podobě, kterou bude mít v příštích letech regulace volání ze zahraničí.

Unie bude kromě hovorů regulovat i ceny SMS a přenesených dat. Za SMS zaslanou ze zahraničí si tak nebudou moci operátoři účtovat vyšší cenu než jedenáct eurocentů (včetně daně z přidané hodnoty asi tři koruny a padesát haléřů). „Počítáme s tím, že pod touto cenou si budou operátoři dále konkurovat,“ řekl LN mluvčí komise Martin Selmayr. Čeští operátoři chtějí dnes za SMS zaslanou ze zahraničí osm až deset korun. Změny zaznamená i „eurotarif“, tedy maximální povolené ceny volání ze zahraničí. Ze současných 45 eurocentů za minutu (podle přepočtu z loňského srpna, který se použil pro stanovení ceny na letošní rok, 12,90 Kč s daní) se sníží cena již od 1. července na 43 eurocentů.

Kvůli slabší koruně se ale cena hovorného může nakonec pro Čechy zvýšit. Žádný z oslovených operátorů nechtěl sdělit, zda ceny udrží na současné hladině, nebo přikročí ke zdražení.

Unie bude v regulaci pokračovat minimálně do roku 2011. Cena za odchozí volání bude v tomto roce 35 centů, za příchozí 18 centů.

Od července také zavádí princip účtování po vteřinách po uplynutí třicáté vteřiny hovoru. V současnosti operátoři roamingové hovory účtují po minutách. „Účtování po minutě zvyšuje cenu o 19 procent v případě uskutečněných hovorů a o 24 procent u přijatých hovorů oproti účtování po vteřinách,“ řekl Selmayr.

Operátoři jsou dlouhodobě – ale neúspěšně – proti regulaci. „Další prohloubení regulace ve formě stále nižších cenových stropů a regulace způsobu tarifikace hlasových volání nevyhnutelně povedou pouze k dalšímu výraznému omezení konkurence a inovací v nabídkách jednotlivých operátorů,“ řekla Jitka Pacolová z T-Mobile. „Hrozí, že takto razantní regulace ztlumí přirozenou konkurenci. Jejím důsledkem může být i zpomalení rozvoje služeb na českém trhu,“ uvedl mluvčí Vodafone Miroslav Čepický.

Včerejší jednání přineslo i dohodu v regulaci ceny datových přenosů. Dotkne se jen její velkoobchodní části, tedy ceny, za kterou si operátoři prodávají přenosy mezi sebou. Ta klesne na 1 euro za 1 přenesený megabyte. V současnosti jsou běžné ceny pro zákazníky v ČR asi desetkrát vyšší. Už nyní ale operátoři v rámci některých roamingových datových balíčků nabízejí i výrazně nižší cenu, než je navrhovaná cena regulovaná.

Regulaci musí schválit Evropský parlament a rada. Vzhledem k včerejší dohodě jde jen o formalitu.

***

Maximální cena SMS bude od července 11 eurocentů (3,50 koruny včetně DPH)

Autor:

Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA
Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA

Hledáte pro svá miminka spolehlivou ochranu a chcete, aby se cítila jako v bavlnce? Nyní máte jedinečnou příležitost zapojit se do testování nových...