Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Smutný i veselý hip hop

Česko

Hiphopová trojice z kalifornského Berkeley Why? vydala svou třetí desku s názvem Alopecia.

Je zajímavé, kolik úspěšných hudebních příběhů začíná na základní škole nalezením starého čtyřstopého magnetofonu po rodičích a experimentováním se zvuky. Tohle se kdysi přihodilo i Jonathanu Wolfovi. Se svou kapelou Why? dnes vydává třetí velkou desku, navíc u vlastního vydavatelství anticon., které založil s přáteli v roce 1997. Jak Why?, tak anticon. platí za respektovaná jména současné hiphopové scény.

Nejde ale o stejný hip hop, jaký dělají Beastie Boys, Kayne West, Jay-Z nebo třeba Eminem. Label anticon. dává „svému“ hip hopu přívlastky alternativní, avantgardní nebo abstraktní - a „klasickému“ pojetí žánru se vzdaluje hudebně i textově na míle daleko.

S hip hopem opatrně I Why? svou „koncepcí“ vybočují z řady. Především nejsou projektem jediného muže: v současnosti hudbu Why? tvoří a naživo hrají tři osoby. Zakládajícího člena doplnili už na prostředním (a průlomovém) albu Elephant Eyelash v roce 2005 Jonathanův bratr, bubeník Josiah Wolf a multiinstrumentalista Doug McDiarmid. Na okamžik se kapelou mihl i kytarista Matt Meldon - ten ale Why? před natáčením třetí desky opustil.

Trojice se s hip hopem identifikuje především v Jonathanově vokálu a frázování; se vším ostatním, včetně - pro hip hop spíš důležitého - rytmu, nakládá velice volně. Nebrání se popovým, skoro až folkovým melodiím, nebojí se až taneční elektroniky a samplů, ale ani živých, „normálních“ nástrojů. Není to hudba, kterou si napíše a složí doma u počítače jeden jediný, byť talentovaný člověk.

Ani na nové desce Alopecia není jednoduché jejich hudbu přesně a beze zbytku definovat. Na první poslech působí tak bezstarostně: líbivé, docela originální melodie, dostatek chytrých nápadů, Jonathanův „nerapersky“ jemný sametový hlas (nezřídka podbarvený nějakým druhem efektu), pár ohraných salonních triků, na které stejně každý rád skočí. Ale stačí se přiblížit k textům a iluze pohody se rozplyne jako dým.

Smutné a veselé vraždy „A i když jsme se neviděli léta/ na tvůj pohřeb bych přece přiletěl odevšad...“ zpívá Jonathan ve skladbě These Few Presidents. Je to jeden z nejjednoznačnějších veršů, na které se dá na albu Alopecia narazit. Obvykle jsou totiž zabaleny do básnických figur, prvoplánových odvážných vulgarit a dvouznačných významů. Většina textů působí jako vytržené stránky tajného deníku, které by nechtěl nikdo číst, protože by se při tom sám cítil trapně. Ale Jonathan si ze své otevřenosti vytvořil způsob jak komunikovat.

A vyprávět. „Vytáhli jsme z vody tu mrtvolu, vypadala ještě docela pěkně/ sundala sis spodní prádlo a obvázala rány/ nebylo to nutné, ten chlap byl mrtvý a už ho nic nebolelo...“ Ani Song of the Sad Assassin nebude mít reálný základ. Atmosférou a náladou písní ale nikdo neplýtval.

Album nepřesahuje tři čtvrtě hodiny a každá ze čtrnácti skladeb přináší něco nového, jiného. Why? nahráli vynikající desku, která celou hiphopovou scénu posunuje zase o pořádný kus dál.

HODNOCENÍ LN ****

Why?: Alopecia anticon. 2008

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!