Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Smutný návrat domů

Česko

Tragédie v Pákistánu – Českému velvyslanci vzdali čest prezident i premiér

Letadlo s ostatky českého velvyslance v Pákistánu včera přistálo Praze

PRAHA Včera po půl deváté večer dosedlo na staré pražské ruzyňské letiště letadlo s ostatky českého velvyslance v Pákistánu Iva Žďárka. Ten se stal v sobotu obětí teroristického útoku.

Nejdříve z letadla vystoupili vojáci v pouštních uniformách vracející se z Afghánistánu. Pak se objevila plošina s rakví zakrytou státní vlajkou. Šest vojáků ji vzalo na ramena, další přinesl velkou červenobílou kytici. Poté k rakvi přišli prezident Václav Klaus a premiér Mirek Topolánek spolu s blízkými příbuznými Iva Žďárka.

Zazněl smuteční pochod a hymna. Poté byla rakev naložena do pohřebního vozu a prezident i premiér kondolovali rodině. Oba již předtím vyjádřili lítost nad tragickou smrtí českého ambasadora. „Smrt velvyslance je nesmírně smutná a tragická záležitost,“ řekl Klaus. Podle Topolánka ukazuje Žďárkova smrt, že ani úřad velvyslance není jednoduchý. „Jeho rodiny je mi líto,“ řekl premiér.

Topolánek pokládá Žďárkovu tragickou smrt za další „výzvu k tomu, aby Česká republika usilovala o mírové řešení konfliktů a stála na straně boje proti terorismu“.

Úmrtí českého velvyslance ovlivnilo i včerejší jednání vlády. Na jeho památku ministři zahájili zasedání minutou ticha.

Jak proběhne pohřeb Iva Žďárka, zatím není jasné. Podle dosavadních informací to bude záležet výhradně na rozhodnutí velvyslancovy rodiny.

Žďárek, který zastával post velvyslance v Pákistánu jen pár týdnů, se stal v sobotu obětí teroristického útoku v pákistánském Islámábádu. Zemřel v troskách luxusního hotelu Marriott, před kterým explodovalo nákladní auto s 600 kilogramy výbušniny. Výbuch, který nese rukopis Al Kajdy, si vyžádal celkem 53 obětí.

Paradoxní je, že Žďárek bydlel v hotelu Marriott kvůli tomu, že tam mělo být bezpečněji než na české ambasádě. Hotel totiž leží v lépe střežené čtvrti, v jeho okolí byly hlídky a zátarasy. „Chtěli jsme pro něj vybrat to nejlepší, co v Islámábádu je, a to je hotel Marriott,“ řekl bývalý velvyslanec v Pákistánu Petr Přibík. Žďárkovi by v listopadu bylo 48 let. Byl ženatý, zanechal po sobě dva syny.

Ivo Žďárek je druhý Čech, který byl jako civilní osoba v zahraničí zabit při teroristickém útoku. První obětí teroristů se stal v červenci 2005 čtyřiadvacetiletý Petr Kořán z Ústí nad Labem, zemřel při bombovém útoku v egyptské rekreační oblasti Šarm aš-Šajch.

Autor: