Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Smutný osud perské dynastie Pahlaví

Česko

Od odchodu do vyhnanství v roce 1979 a následné smrti posledního íránského šáha, stíhá jeho rodinu jedna životní tragédie za druhou.

Tou poslední – sebevraždou Alího Rezy Pahlavího, šáhova mladšího syna – se kdysi vládnoucí perská dynastie zase o krok přiblížila svému zániku.

BOSTON/PRAHA Když se v úterý ráno našlo tělo prince Alího Rezy Pahlavího v jeho bostonském domě, nebylo pochyb o sebevraždě. Čtyřiačtyřicetiletý svobodný muž, který byl po svém jediném a starším bratrovi druhým v pořadí teoretického následnictví na íránském trůnu, se podle listu The Boston Globe v brzkých ranních hodinách zabil střelnou zbraní.

Zpráva o jeho smrti proběhla světovými médii a vyvolala silné reakce zejména u Íránců, kteří žijí v exilu v důsledku převratu po Islámské revoluci v roce 1979, a povětšinou – aniž by nějak zvlášť propagovali návrat monarchie – sympatizují s členy někdejší vládnoucí dynastie. A snad i proto, že tragické události postihují tento slavný perský rod od jeho svržení z trůnu a odsouzení k trestu smrti v zarážející míře. Vždyť neuběhlo ani deset let ode dne, kdy byla v Londýně po předávkování léky nalezena mrtvá nejmladší šáhova dcera Lejla.

Nešťastnou novinu oznámil veřejnosti bratr zesnulého – dnes padesátiletý titulární íránský šáh Cyrus Rezá Pahlaví, který vede vytrvalou kampaň proti islamistické vládě v Iránu. Uvedl, že jeho bratr dlouhodobě bojoval s depresí, v souvislosti s jeho smrtí však vyjádřil také zármutek nad vývojem událostí v rodné zemi a jmenoval jej mezi příčinami Alího zoufalého činu.

„Stejně jako miliony mladých Íránců, také on byl hluboce zasažen neduhem, jenž ovládl jeho milovanou rodnou zemi, a nesl břemeno předčasné ztráty otce i sestry,“ stojí ve smutečním oznámení na webových stránkách Cyruse Rezy Pahlavího. „Přestože se svou bolestí mnoho let zápasil, nakonec jí podlehl (...), vzal si život a zanechal svou rodinu a přátele v hlubokém zármutku,“ napsal také o bratrovi. Rozptyl v Kaspickém moři Na středeční tiskové konferenci pak uvedl, že se Alí s těžkými životními situacemi vyrovnával hůře, neboť mu bylo jen dvanáct let, když musela rodina opustit Írán a jen o rok víc, když jeho otec v egyptském vyhnanství zemřel na rakovinu. „Smrt mladší sestry Lejly byla pro něj těžkou ranou, měl k ní velmi blízký vztah. Jeho deprese se přitom už dříve neustále prohlubovaly, odjezdem z Iránu, životem v exilu, smrtí jeho otce,“ upřesnila podle zpráv ČTK blízká rodinná přítelkyně Nazíe Eftecharíová, která pracuje v kanceláři Cyruse Rezy Pahlavího ve Washingtonu.

Alí Rezá Pahlaví, mladší syn Mohammada Rezá Pahlavího a jeho třetí manželky a někdejší královny Fárah, který absolvoval perská a íránská studia na princetonské, kolumbijské a harvardově univerzitě, bude podle svého přání zpopelněn a jeho ostatky budou rozptýleny do Kaspického moře.

S předčasným odchodem Alího se vzdálily také poslední naděje na udržení přímé kontinuity rodu Pahlaví, v němž se dědičný titul íránského šáha předává jen v mužském pokolení. Jelikož má Cyrus s manželkou Yasmine jen tři dcery a Alí zemřel svobodný a bezdětný, je nyní dalším teoretickým následníkem třiašedesátiletý bratranec Alí Patrick Pahlaví a později v pořadí od nejstaršího jeho tři synové.

Je však otázkou, zda má předávání titulární vlády v exilu ještě nějaký smysl a zda se budou členové dynastie, která v Íránu vládla od roku 1925, někdy moci do rodné země vrátit. Mnozí íránští exulanti, jejichž soustrastná vyjádření v posledních dnech zaplavila diskusní servery a sociální sítě, stále věří, že ano. V Íránu se však téma tak horkým nezdá – alespoň ne z oficiálně dostupných zdrojů. Tamní média zmínila podle informací ČTK smutnou událost jen velmi stručně. Webová stránka státní televize Press TV zveřejnila nekomentovanou informaci o skonu Alího Rezy Pahlavího pod titulkem: „Syn bývalého íránského diktátora se zabil.“

Autor: