Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Smyčka kolem Kocourka. Do pátku musí vysvětlit matčiny miliony

Česko

  12:50aktualizováno  14:05
PRAHA - Ministr průmyslu Martin Kocourek (ODS) musí do konce týdne premiérovi vysvětlit, jak jeho matka v důchodovém věku přišla k cenným papírům v hodnotě 16 milionů korun. Shodlo se na tom vedení ODS. Na odchod ministra z vlády ale netlačí.

Ministr Martin Kocourek musí vysvětlovat miliony na matčině kontě. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

"Do konce týdne to má vysvětlit premiérovi. Já věřím, že to vysvětlí. Je to slušný a kompetentní ministr a člověk. Jsem přesvědčený, že nic zlého neudělal," řekl jeden ze členů grémia ODS, který nechtěl být jmenován. Kocourek by sice měl věc vysvětlit, není ale prý důvod, proč by měl být zodpovědný za finanční operace své matky, dodal.

Kocourek přitom není zdaleka prvním politikem, který má problémy vysvětlit původ vlastních či rodinných financí. Ve srovnání se svými předchůdci v nejvyšších patrech politiky navíc působí jako „chudý příbuzný“. 

Třeba expremiér za ČSSD Stanislav Gross dokázal během jediného měsíce koupit a prodat akcie společnosti Moravia Energo s 80milionovým ziskem. A stejně jako u Kocourkovy matky v daném „byznysu“ hrála roli firma Key Investments.

PSALI JSME:

Někdejší ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS) se zase za tři roky ve vládě dokázal vypracovat z podnikatele regionálního formátu do pozice majitele fotbalové Slavie či luxusních nemovitostí v Dubaji a italském letovisku Monte Argentario. Jen za dobu jeho působení v politice totiž bývalá Řebíčkova firma Viamont získala státní zakázky, které přesáhly deset miliard korun.

Hájit svůj život na vysoké noze museli opakovaně i bývalý primátor Prahy Pavel Bém (kvůli vile, v níž bydlí, horským expedicím či sérii luxusních hodinek) či expremiér Mirek Topolánek (třeba kvůli volvu své současné ženy Lucie Talmanové a luxusním dovoleným).

Dlouho se mlží, a pak už se nikdo neptá

Nyní je řada na Kocourkovi: do podezření, že přes matku pouze legalizoval své výdělky bokem, se dostal i kvůli tomu, že v době transakce Kocourek předsedal dozorčí radě ČEZ, od níž Key Investments dostávala milionové zakázky.

Kauza "Kocourkov"

Ministr průmyslu Martin Kocourek (ODS) musí vysvětlovat, jak jeho matka přišla k 16 milionům korun. V březnu 2008 uzavřela tehdy šedesátiletá důchodkyně smlouvu s Key Investments. Týden nato se jí na účtu objevily dluhopisy v hodnotě 16 milionů, byly to neveřejně obchodovatelné cenné papíry. Po třech měsících je Kocourková nechala prodat a na jejím bankovním kontě přistálo více než 16 milionů korun. Jak penzistka
k penězům přišla, Kocourek zatím odmítá upřesnit.

Navíc i třetí den od vypuknutí aféry ministr o detailech v podstatě jen mlčí. Minulý pátek byl na koberečku u premiéra Petra Nečase, který jej prý „nepochválil“. Další, rozhodující schůzka se má konat zkraje tohoto týdne. Včera Kocourek na dotazy LN celý den neodpovídal.

Uklidňovat jej může, že i všichni předchozí političtí zbohatlíci své záhadné příjmy ustáli. „Ten scénář je pořád stejný: vždy se dlouho mlží, pak se zkouší nějaké chabé vysvětlení, a když je tlak tak silný, že to končí rezignací, tak se zase už nikdo neptá po původu peněz,“ popisuje šéf protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka.

Změní aféra Kocourkov zákony?

Kvůli aféře, která si získala přezdívku „Kocourkov“, se možná budou i měnit zákony. Experti chtějí, aby lidé v čelných pozicích veřejné správy museli v době nástupu odkrýt majetkové poměry. Dosud to dělali jen v průběhu funkce.

ČTĚTE TAKÉ:

Změnit by se podle Ondráčky měl i přístup orgánů činných v trestním řízení. „Kdyby se to stalo v Německu, hned druhý den se na to vrhnou vyšetřovatelé,“ tvrdí.

Protikorupční detektivové mají firmu Key Investments v hledáčku už delší dobu. Jak vypadá současný stav vyšetřování či zda se Kocourkova aféra přidá do balíku prověřovaných věcí, včera nechtěli komentovat.

INFOGRAFIKA: Záhadně zbohatlí politici

„Neprobíral jsem to minulý pátek s příslušným vyšetřovatelem, tudíž v tuto chvíli nevím. Hned zítra to ale budeme řešit,“ slibuje šéf protikorupční policie Tomáš Martinec.

John: Je to šokující

Kocourek navíc bude muset o legálním nabytí peněz přesvědčit i koaliční kolegy. „Je to šokující sdělení. Pokud to pan ministr Kocourek nedokáže vysvětlit, jsme připraveni to řešit na úrovni K9. Považujeme to totiž za vážnou kauzu,“ potvrdil LN předseda VV Radek John. 

A podobně to vnímá i opozice. Jednání o milionech Kocourkovy matky se pokoušela prosadit již na stávající schůzi sněmovny, neuspěla však. Na rozdíl od jiných bodů, které chtěla zařadit zejména kvůli zdržovací taktice, na vyjasnění majetkových poměrů Kocourka a jeho rodiny hodlá levice trvat.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!