Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Šneberger vyzve současné vedení ODS

Česko

  17:22
PRAHA - Předseda senátního klubu ODS Jiří Šneberger oznámil, že na listopadovém kongresu strany bude kandidovat na funkci místopředsedy. Dosud svou kandidaturu potvrdila pouze pětice stávajících místopředsedů.

logo ODS

Šneberger se do povědomí zapsal nejen díky svému plzeňskému působení a jako
jeden ze senátorů, kteří byli zvoleni v prvním kole. Jako volební manažer ODS se podílel na vítězství ODS v červnových volbách do Poslanecké sněmovny.

Senátoři ODS dnes také na rozdíl od ČSSD podpořili sněmovní úpravy své ústavní novely, která by prezidentovi umožnila po demisi vlády rozpuštění sněmovny se souhlasem poslanců.

Tuto novelu považují "za ústavně nejčistší cestu k předčasným volbám". ČSSD toto řešení odmítá. Předseda strany Jiří Paroubek dnes novinářům řekl, že rychlejší cestou je vyčerpat druhý i třetí pokus o sestavení vlády, a teprve po krachu třetího kabinetu vypsat nové volby.

Senátoři ODS se dnes sešli se svými novými kolegy, díky nimž budou mít v horní komoře 41 hlasů místo nynějších 37, tedy nadpoloviční většinu. Při vyjednávání o obsazení funkcí v Senátu ale tohoto dominantního postavení nechtějí zneužít, potvrdil dnes předseda horní komory Přemysl Sobotka (ODS).

"Tradičně v Senátu se dodržoval poměrný systém (rozdělení funkcí podle počtu členů jednotlivých frakcí), zatím s tím všichni souhlasí," řekl Sobotka.

Vyjednávání s ostatními kluby se podle něj zatím vedou v obecné poloze, jasněji by mohlo být příští týden. ODS má nyní předsedy čtyř z osmi odborných výborů, Sobotka je z titulu funkce šéfem organizačního výboru. Zástupci ODS vedou také čtyři ze sedmi komisí Senátu. Předmětem vyjednávání ještě bude obsazení křesel čtyř
místopředsedů Senátu, mezi nimiž má ODS Jiřího Lišku.

Další křesla náležely KDU-ČSL, ČSSD a Klubu otevřené demokracie (KOD), který početně oslabil. Svým kandidátem by jej chtěla podle některých informací obsadit ODS. Tyto plány by mohlo narušit případné sloučení KOD s klubem SNK, které by se
pak staly s 15 členy druhou nejsilnější senátorskou frakcí s nárokem na místo ve vedení horní komory.

Autoři: ,