Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Česko

Údaje v datových schránkách nebudou automaticky veřejné, schválili poslanci

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Zrychleně, už v prvním čtení, poslanci na návrh šéfa Pirátů a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše schválili novelu zákona, podle které už údaje v datových schránkách fyzických osob a osob samostatně výdělečně činných nebudou automaticky veřejné. Změnu, kterou nyní projedná Senát, schválilo všech 117 přítomných poslanců.
  13:37

„V současné době je seznam veřejně dostupný a obsahuje i adresu,“ řekl poslancům Bartoš. Údaje o majitelích datových schránek jsou do veřejných seznamů zapisovány automaticky. Jednotlivci z řad nepodnikajících fyzických osob mohou požádat o výmaz dat.

To podle Bartoše nadměrně zasahuje do soukromí. „Zejména je možné zjistit v seznamu držitelů datových schránek adresu všech dotčených subjektů, což je nadbytečné,“ uvedl vicepremiér pro digitalizaci.

Namísto automatického zápisu na seznam a nezbytné aktivní žádosti o vymazání bude moci fyzická či podnikající fyzická osoba požádat naopak o zápis na seznam.

Nepodnikající fyzické osoby si dosud schránky mohou zřizovat dobrovolně. Ke konci března jich mělo datovou schránku téměř 700 tisíc. Povinně musí mír od letoška datovou schránku OSVČ, spolky nebo nadace.

Autor: