Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Nechám se pranýřovat, ale nebudu mlčet, řekla Černochová. Okamura ji urážel

Česko

  7:06aktualizováno  13:17
Ve Sněmovně se poslanci ostře pohádali kvůli postoji k Izraeli a k OSN. „Raději se nechám za svůj kontroverzní názor veřejně pranýřovat, než abych si vyčítala, že jsem jako ovce mlčela v době, kdy se opět masově vyvražďují Židé,“ reagovala ministryně obrany Jana Černochová z ODS na vystoupení šéfa SPD Tomia Okamury, který vyzýval k jejímu odvolání.

Napsala totiž, že by Česko mělo uvažovat o odchodu z OSN.

Česká republika jako jedna ze 14 zemí - vedle USA, Izraele, Rakouska, Chorvatska, Maďarska a dalších - hlasovala proti propalestinské rezoluci kritizující Izrael za jeho vojenskou reakci na útok teroristů z Hamasu.

Antisemitismus znovu prorůstá do světa, varovala Černochová

„Možná pana Okamuru neděsí vlna antisemitismu, ale mě vlna antisemitismu, která se zvedá v západních metropolích a která není nepodobná té, jež zde byla před druhou světovou válkou, opravdu děsí. Antisemitismus znovu prorůstá do celého světa, OSN nevyjímaje. Často jsem si říkala, jak mohl svět nevěřit hrůzám koncentračních táborů, proč tak dlouho trvalo, než přeživší vězněné na konci války někdo vůbec osvobodil. Ale zjevně, když vás tady tak poslouchám, tak to není až tak těžko uvěřitelné,“ řekla Černochová.

Kdo si přečte rezoluci OSN, uvidí podle ní, že je je jednostranně namířena proti Izraeli a že bezostyšně nazývá Izrael okupační mocností. Neobsahuje ani odsouzení teroristických činů Hamásu a zavraždění 1 400 izraelských civilistů.

Ministryně mluvila také o tom, jak teroristé z Hamasu zneužívají Palestince jako živé štíty. „Cítila jsem potřebu otevřít debatu o této mezinárodní instituci,“ hájila Černochová svůj názor na OSN.

Jste odporný člověk, obořil se Okamura na ministryni. Vy jste odporný, opáčil Bartošek

Lídr SPD se pak na ministryni obrany obořil. „Vy jste normálně odporný člověk a jste opravdu bezpečnostním rizikem pro Českou republiku!“ tvrdil Okamura.

„Vy nás tady zatahujete do války. Vy jste nekompetentní osoba, která by měla okamžitě odstoupit! Vy jste se tady úplně zbláznila. Vy jste blázen,“ rozčiloval se Okamura.

„Myslím si, že vaše chování k paní ministryni Černochové není vhodné ani jako k poslankyni, natož jako k ženě. A já vám tedy odpovím klasicky českým příslovím: na hrubý pytel hrubá záplata. Vy jste taky odporný člověk,“ zastal se ministryně obrany místopředseda Sněmovny Jan Bartošek z KDU-ČSL.