Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Okamura se hádal ve Sněmovně. Vadilo mu, že na něj volali, ať neotravuje

Česko

  9:32aktualizováno  16:05
Prudká hádka se strhla ve Sněmovně. Jejím hlavním aktérem byl šéf hnutí SPD Tomio Okamura. „Nechte si to tykání zase. Vy jste takový hulváti, jo? Já na vaše hulvátství nejsem zvyklej, to chování hulvátský, hospodských psů,“ ohradil se Okamura při projednávání zprávy o peticích. „Držte se tématu,“ napomenul ho místopředseda Sněmovny Jan Bartošek z KDU-ČSL.

„Tak proč neokřiknete ty vaše poslance pětikoalice, že se nechovají slušně? Vyzvěte je k tomu, aby dodržovali jednací řád sněmovny, tam je napsáno, že se mluví na mikrofon, tak tady nedělejte dvojí metr, dvouprocentní strano KDU-ČSL,“ zaútočil Okamura na místopředsedu KDU-ČSL.

„Jsem žádné poznámky neslyšel,“ snažil se bránit Bartošek. „To je problém, že slyšíte jenom opozici, když chcete něco vytýkat a šikanovat nás tady, ale vaše poslance neslyšíte,“ opáčil šéf SPD. Stěžoval si, že na něj někdo z vládních poslanců volal – „neotravuj“.

Výbuch smíchu v celém jednacím sále ale vzbudilo hlavně, když mluvil o tom, jak úsporně a krátce je zvyklý ve Sněmovně hovořit.

„To je fakt neuvěřitelný, co se stane z normálního předkládání zprávy o peticích. Já jsem v klidu chtěl být za pět minut hotovej, jo, jako vždycky tady,“ tvrdil Okamura.

Je přitom pověstný velmi dlouhými vystoupení, což korunoval jeho řeč při jednání o korespondenční volbě, které trvalo 10 hodin a 44 minut.

Poslanci jednali o smlouvě s Německem o údržbě a rozvoji labské vodní cesty

Poslanci v prvním čtení ve čtvrtek podpořili smlouvu s Německem o údržbě a rozvoji labské vodní cesty. Stanoví základní parametry pro fungování vodní cesty z Pardubic až do Hamburku. Má usnadnit její využívání pro nákladní lodě při kombinaci s vodohospodářskými a ekologickými potřebami.

Nyní smlouvu posoudí zahraniční výbor. Poslankyně Pirátů Klára Kocmanová neprosadila, aby ji posoudil i výbor pro životní prostředí.

Česko bude muset zajistit plavební parametry pro úsek z Ústí nad Labem ke státním hranicím s Německem. Návazně na to by mezi Ústím nad Labem až Pardubicemi měla být možná plavba s hloubkou až 230 centimetrů. Kocmanová se pozastavovala nad tím, že Německo by na svém území řeky mělo zajišťovat hloubku plavební dráhy 140 centimetrů.

„Kdybychom měli stejné podmínky pro Českou republiku, neměla bych problém,“ řekla. V Česku by byla nutná výstavba dvou nových plavebních stupňů. Podle Michala Kučery z TOP 09 smlouva budování jezů automaticky neznamená, na Česko ale klade větší nároky.

Zástupci Česka a Německa dohodu podepsali v červenci 2021. O projednání smlouvy na plénu se několikrát neúspěšně snažili poslanci ANO. Na program se dostala na základě dohod v koalici v první polovině února, jednání o dohodě ale tehdy zamezili vládní Piráti.

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....