Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Vládu opozice nepovalila. Myslel jsem, že jste slušný, říkal Babiš premiérovi

Česko

  13:56aktualizováno  19. října 1:15
Vláda Petra Fialy si udržela důvěru poslanců. Pro vyjádření nedůvěry sehnala opozice jen 85 hlasů ANO a SPD, na straně vlády hlasovalo 96 poslanců, ostatní byli omluveni. Debata zabrala dva jednací dny a trvala více než 31 hodin. „Já jsem si fakt myslel, že jste slušný člověk,“ pustil se expremiér a šéf ANO Andrej Babiš před hlasováním do Fialy.

„Lže, a přitom se ani jednou nezačervená,“ řekl o něm. Příčinou inflace jsou podle Babiše hlavně vysoké ceny elektřiny.

Kritizoval i migrační pakt, na který kývl na úrovni Evropské unie ministr vnitra Vít Rakušan a který označil Babiš za zrádný.

Také exministr obrany za ANO Lubomír Metnar i další opoziční poslanci mluvili o tom, že premiéru Fialovi už nevěří ani vlastní voliči. Poslanec Patrik Nacher řekl, že vláda nemá jeho důvěru i proto, že nedodržela svůj slib, že nebude zvyšovat daně.

Výsledek byl předem daný. Ke svržení vlády při hlasování o nedůvěře je třeba nejméně 101 hlasů. ANO a SPD jich ale mají dohromady jen 91. Navíc v nemocnici je dlouhodobě Jaroslav Bašta.

Pohádky ovčí babičky, řekl poslanec Lang k vysvětlování Rakušanova šifrovaného mobilu

Poslanec opozičního hnutí ANO Hubert Lang označil vysvětlení ministra vnitra Víta Rakušana ohledně šifrovacího telefonu, který dostal od bývalého místopředsedy STAN a europoslance Stanislava Polčáka za „pohádky ovčí babičky“.

„Předložte fakturu na šifrovaný telefon, ať se to jednou provždy vysvětlí,“ vyzval ministra vnitra Víta Rakušana.

Hlavní důvody hlasování o nedůvěře vládě byly ale podle ANO hlavně jiné.

„Viníme vládu, že v rozporu se všemi svými sliby zvýší jen do konce svého mandátu daně o téměř 73 miliard korun a odvody za elektrickou energii o dalších 103 miliard korun. Dohromady tak domácnostem a firmám naloží 175 miliard korun nových daní a odvodů. To povede podle Svazu průmyslu a dopravy k trojnásobnému zvýšení nákladů na energie ve firmách, z nichž mnohé přijdou o zisk anebo Českou republiku opustí. Vláda, která se zaklínala nezvyšováním daní, si tak nakonec od každého Čecha vezme v průměru 17 tisíc korun,“ říká šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

„Hlavním a nejdůležitějším důvodem je fakt, že premiér Fiala a vláda podvedla a zradila nejen své voliče, ale všechny občany,“ řekl už v úterý Babiš.

„Moje vláda je vládou na svém místě,“ oponoval mu předseda vlády Petr Fiala. „Úspěšně měníme Českou republiku k lepšímu a napravujeme nečinnost, nebo dokonce selhání předcházejících vlád,“ prohlásil premiér.

Za tři roky zboží a služby zdražily o 37 procent, kritizuje šéf poslanců SPD

Podle předsedy poslaneckého klubu SPD Radima Fialy vláda „čaruje“ s čísly, což označil za nedůstojné.

„Zboží a služby dnes stojí o 37 procent více než v roce 2020,“ kritizoval šéf poslaneckého klubu SPD.

„Lidi se bojí, co zase vymyslíte, jak jim zase budete chtít vzít peníze,“ vyčetl vládě poslanec opozičního hnutí SPD Jaroslav Foldyna. „Lidi mají větší strach z vás než z celýho Putina,“ tvrdil také Foldyna.

V úterý, v první den jednání, vystupovali hlavně členové vlády. Servítky si nebral hlavně ministr průmyslu a obchodu za STAN Jozef Síkela. Babiše označil za parazita české demokracie, jeho kolegy z ANO za „svědky Babišovy“ a předseda stínové vlády ANO Karel Havlíček fungoval podle něj jako lobbista pro ruskou firmu Rosatom při jejím zájmu o stavbu nového bloku jaderné elektrárny v Česku.

ANO původně vyvolalo jednání o návrhu na vyslovení nedůvěry vládě kvůli předsedovi STAN a ministru vnitra Vítu Rakušanovi. Poukazovalo na to, že měl mobilní telefon se stejnou šifrovací aplikací, jakou používali lidé spojovaní s korupční kauzou Dozimetr.

„My jsme se s kriminální kauzou Dozimetr vypořádali,“ řekl ministr vnitra. Odmítl výtky politiků ANO, že může jako ministr vnitra zasahovat do vyšetřování korupční kauzy Dozimetr.

„Zaklekávání není součást mého politického DNA,“ prohlásil ministr vnitra. Ve svém vystoupení mluvil o tom, proč se ho podle něj ANO chce zbavit. „Nejsem ochoten uzavřít žádný deal s Babišem,“ nabídl své vysvětlení ministr vnitra a šéf hnutí STAN Rakušan.

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...