Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Česko

Nikdo v Evropě se nechystá posílat vojáky na Ukrajinu, řekl Fiala

Premiér Petr Fiala na tiskové konferenci po jednání Bezpečnostní rady státu 31. ledna 2024 foto: ČTK

Žádný z evropských států se nechystá vyslat své vojáky na Ukrajinu, která čelí ruské agresi, řekl ve Sněmovně při interpelacích premiér Petr Fiala. Na okraji summitu v Paříži byl podle něj jen zmíněn nápad francouzského prezidenta Macrona. „Naprostá shoda zemí byla, že o tom nebudeme mluvit. Pro naprostou většinu zemí je ta myšlenka je nepřijatelná,“ řekl Fiala.
  14:55aktualizováno  17:52

Na summitu 21 zemí o pomoci Ukrajině byla podle Fialy krátce řeč o tom, zda by bylo užitečné, aby někteří vojáci, třeba z Francie, byli na území Ukrajiny. „Ne aby tam bojovali, ale aby tam třeba pomáhali s výcvikem,“ řekl předseda vlády.

Ve Sněmovně se ho na to v interpelaci nazvané „Macronův nápad s nasazením vojáků na Ukrajině“ ptal poslanec opozičního hnutí SPD Zdeněk Kettner.

Zajímalo ho také, zda o takovém nápadu věděl Fiala už před summitem, podobně jako slovenský premiér Robert Fico, který na to upozornil a vyvolal tím poprask.

Premiér nechtěl poslanci SPD přesně říci, jaké měl informace. „Nemyslím si, že je potřeba dramatizovat a strašit nějakými věcmi, které nikdo v té podobě, jak jsou potom interpretovány, nenavrhoval a nenavrhuje,“ uvedl premiér.

„Byla to diskuse nad tím, jak více, účinněji, efektivněji pomáhat Ukrajině a z tohoto hlediska bych řekl, že byl i velmi úspěšný. Mám velkou radost, že se velké pozornosti dostalo právě tomu, co se nazývá česká iniciativa, a to je, jakým způsobem zajistit v krátkém čase dostatek munice pro Ukrajinu, která ji nutně potřebuje, a jak překonáme to období do doby, než se navýší výroba obranného průmyslu na území Evropské unie Jsem rád, že k té české iniciativě se přihlásilo postupně asi patnáct zemí,“ uvedl Fiala.

Putin hrozil Západu, že riskuje jaderný konflikt

Ruský prezident Vladimir Putin, na něhož loni Mezinárodní trestní soud v Haagu vydal zatykač kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska, ve čtvrtek ve svém poselství o stavu země pohrozil Západu, že vysláním svých vojsk do napadené země riskuje jaderný konflikt.

Francouzský prezident Emmanuel Macron po pondělním jednání v Paříži reagoval na dotaz jednoho z novinářů na prohlášení Fica, podle kterého některé země EU a NATO zvažují vyslání svých vojáků na Ukrajinu.

Na vyslání spojeneckých vojáků na Ukrajinu podle Macrona shoda není, vyloučit však nelze nic. „Byly doby, kdy jsme si mysleli, že pošleme jen helmy a spacáky,“ řekl francouzský prezident.

„I kdyby mě měl můj postoj stát funkci předsedy vlády, udělám všechno, abych zabránil přímé účasti slovenských vojáků ve válce na Ukrajině,“ řekl Fico už před summitem v Paříži. A prozradil tak, o čem se také evropští lídři bavili jako o možnosti.

Francouzský ministr zahraničí Stéphan Séjourné později k Macronově úvaze dodal, že Paříž by své vojáky na Ukrajinu neposlala bojovat, ale že by v případě vyslání plnili specifické úkoly jako odminování.

Jsem rád, že se setkáváme u interpelací, řekl Fiala. Opozice reagovala smíchem

Ústními interpelacemi se poslanci zabývali na konci loňského října, vrátili se k nim po čtyřech měsících. Jsou na ně podle jednacího řádu vyčleněny čtvrtky. V posledních měsících se však v tyto dny spíše odehrávaly mimořádné schůze.

„Jsem rád, že se tady opět setkáváme u pravidelných interpelací,“ uvedl v jejich průběhu Fiala. Na smích z opozičních řad reagoval ujištěním, že jde o disciplínu, kterou má rád, která ho baví a kterou pokládá za důležitou.