Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Česko

Fiala ujistil Havlíčka, že do dodávek BVP se zapojí třicet českých firem

Premiér Petr Fiala ve Sněmovně foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Premiér Petr Fiala i ministryně obrany Jana Černochová při interpelacích ujistili místopředsedu Sněmovny a předsedu stínové vlády ANO Karla Havlíčka, že na dodávkách nových bojových vozidel pěchoty se bude výrazně podílet domácí průmysl. Půjde přibližně o 30 českých společností, uvedl Fiala. „Většina těch vozidel bude vyrobena v České republice,“ dodal.
  8:00aktualizováno  14:32

„BAE dohodnutý smluvní plán splnit závazek minimálně 40 procent zapojení českého průmyslového obsahu dodrží,“ uvedl Fiala.

„Smluvní pokuta je dostatečně motivační,“ řekla ministryně Černochová.

Všechny smlouvy s českými společnosti by měly být uzavřeny do konce letošního roku. Řada z nich je už podepsaná.

Vláda loni v květnu schválila nákup 246 švédských bojových vozidel pěchoty CV90 za 59,7 miliardy korun ze Švédska. Nahradí zastaralá bojová vozidla pěchoty. První nové obrněnce armáda dostane v roce 2026.

Havlíčkovi chybí hospodářská strategie vlády

Havlíček sice interpeloval premiéra kvůli bojovým vozidlům pěchoty, ale své vystoupení pojal velmi zeširoka. „Chybí jasná hospodářská strategie, na níž bychom se shodli napříč spektrem,“ vyčetl ve Sněmovně vládě.

Souhlasí s tím, že klíčové jsou investice do výstavby nových jaderných bloků, vysokorychlostních tratí a obrany, a odhadl, že to bude znamenat investice přes čtyři biliony korun během příštích dvaceti až pětadvaceti let. Havlíček řekl, že podstatné je vyřešit, z čeho se to zaplatí, přičemž jeho zajímá, jak zapojíme domácí průmysl.

V průběhu jednání Sněmovny se konala i tisková konference stínové vlády ANO. Havlíček při ní prohlásil, že premiér Fiala místo restartu Česka zařídil „nestart Česka“.

Poslanci měli ve čtvrtek na programu především písemné a ústní interpelace na členy vlády. Ústními interpelacemi se zabývali na konci loňského října, vrátili se k nim po čtyřech měsících. Na interpelace jsou podle jednacího řádu vyčleněny právě čtvrtky. V posledních měsících se však v tyto dny spíše odehrávaly mimořádné schůze.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!