Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Pirát Bartoš odsoudil dehonestující útoky na premiéra při protestu odborů

Česko

  13:17aktualizováno  15:15
Stávka, při níž bylo zavřených přes sedm tisíc škol, i další protesty, jichž se po celé zemi v zúčastnily stovky tisíc lidí, mohou mít vliv i na jednání Sněmovny. ANO chce diskutovat o ekonomické situaci v zemi. Opozice ale nemá dost hlasů, aby změnu programu prosadila, záležet bude na vládní koalici. Šéf Pirátů Ivan Bartoš odsoudil útoky na premiéra Petra Fialu při protestech.

„Některá vystoupení byla doslova až vulgární. Já třeba taky nejsem žádné ořezávátko, ale se svými názorovými oponenty se snažím jednat slušně. Třeba ty přímé, osobní a dehonestující útoky na premiéra, to o hledání sociálního dialogu a smíru moc nevypovídá,“ řekl Bartoš.

„Co zaznívalo z tribuny na Malostranském náměstí, nepřispívalo ke kultivaci veřejné debaty,“ řekl poslanec ODS Vojtěch Munzar.

Premiér se vykašlal na stávku nespokojených občanů, kritizoval Fialu šéf SPD Okamura

Předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura naopak odsoudil přístup premiéra k protestujícím občanům, který byl podle něj arogantní. „Premiér se vykašlal na stávku nespokojených občanů,“ kritizoval Fialu při jednání Sněmovny.

„Jel si někam na venkov do zemědělského družstva. Otočil se zády k nespokojeným občanům,“ kritizoval před tím Okamura předsedu vlády na tiskové konferenci opozičního hnutí.

SPD při závěrečném hlasování o státním rozpočtu na příští rok navrhuje vzít více než 18 miliard korun ministerstvu obrany a přesunout je do kapitoly ministerstva školství na navýšení finančních prostředků na platy ve školství o 10 procent. Okamura ale připustil, že nečeká, že koalice návrhy opozice podpoří. „Vládní koalice není schopna udělat žádný kompromis,“ prohlásil předseda opozičního hnutí SPD.

Poslanci ANO Jana Berkovcová a Karel Rais chtějí do kapitoly školství přesunout 6,8 miliardy – částečně z rozpočtu ministerstva obrany a z větší části (konkrétně 5,3 miliardy korun) z vládní rozpočtové rezervy.

„Nás nikdo neoslovil se žádostí o podporu opozičních návrhů,“ řekl šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Předseda rozpočtového výboru Josef Bernard z hnutí STAN zrekapituloval, že k návrhu státního rozpočtu, který poslanci budou schvalovat ve středu, bylo podáno celkem 103 návrhů.

„Náklady na obranu, tak jak byly nastaveny, jsou správně,“ odvětil na otázku iDNES.cz, jak vnímá opoziční návrhy vzít peníze obraně a přesunout je na platy ve školství.

Fiala je připraven jednat, ale ne pod tlakem

Před Sněmovnu na pražské Malostranské náměstí dorazilo v pondělí několik tisíc účastníků protestu odborů. Většina učitelů stávkovala a k nespokojeným pedagogům a dalším zaměstnancům školství se přidali i zaměstnanci z průmyslu a služeb.

„Jsem připraven jednat, ale ne pod tlakem,“ kritizoval pak premiér Petr Fiala protesty. „Musíme zastavit zadlužování státu, důchodovou reformu provedeme, protože je to nutné,“ zdůraznil premiér.

Bývalý předseda vlády a šéf opozičního ANO Andrej Babiš označil Fialu za slabého premiéra, který podle něj vládu neřídí, a potvrdilo se podle něj, že Fiala je „z jiné galaxie“.

Jurečka vás poslal za kravami a udělal z vás úplného idiota, řekl premiérovi Babiš

V úterý se ve Snněmovně vrátil i k tomu, jak v době, kdy protestovaly tisíce lidí při protestů odborů, premiér Fiala vyrazil na návštěvu zemědělského družstva na jižní Moravě, kterému šéfuje bratr ministra Mariana Jurečky.

„Asi vám nastražil Jurečka nějakou past, protože Jurečka na rozdíl od vás je tolik inteligentní, že šel a dělal tam aspoň to divadlo, šel na ten Staromák (na Malostranské náměstí – pozn. autora) a vás poslal do stáje s kravami a udělal z vás úplného idiota. Jo. Takhle Jurečka, my ho známe dlouho, lidovci jsou tam osmnáct let, ty byli u všeho a vždycky. Jo. To je normálně sabotáž. Měl byste někoho vyrazit z tý vlády. No, fakt peklo tohle,“ řekl Babiš.

„Strategie této vlády je neustále lidi strašit. Žádná katastrofa ani bankrot tady nehrozí,“ řekl také v úterý ve Sněmovně předseda ANO.

Současná vláda podle něj straší lidi, aby se uskromnili. „Česká republika má zdravé veřejné finance,“ tvrdil také Babiš. Vláda ale podle něj lže občanům, aby je mohla více zdanit.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!