Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Poslanci prodloužili ochranu uprchlíků z Ukrajiny před válkou do března 2025

Ministr vnitra Vít Rakušan. foto: Úřad vlády ČR

Poslanci schválili prodloužení dočasné ochrany uprchlíků z Ukrajiny před Putinovou válkou o další rok, do konce března 2025. Poslanci také zkrátili dobu bydlení běženců v bezplatném nouzovém ubytování od září příštího roku na nejvýše 90 dnů. Nyní v něm mohou bydlet nejvýše 150 dnů a výjimku mají zranitelné osoby, které ho mohou využívat bez omezení.
  10:11aktualizováno  11:01

Prošel také návrh poslanců opozičního ANO, podle nějž už dočasnou ochranu nebudou moci využívat ti ukrajinští uprchlíci, kteří by byli odsouzeni k vyhoštění. Podpořil to i ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan.

Podle nyní platného znění zákona se výkon trestu vyhoštění odkládá do doby, než dočasná ochrana v ČR odsouzenému skončí.

Pro zákon hlasovalo 137 ze 152 přítomných poslanců. Spolu s vládní koalicí pro novelu lex Ukrajina bylo také opoziční ANO. Proti bylo hnutí SPD, které neprosadilo zamítnutí návrhu, který nyní posoudí Senát.

Dočasná ochrana umožňuje běžencům přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, k vzdělání nebo na pracovní trh.

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky z KDU-ČSL má plnohodnotnou práci, včetně placení odvodů, 123 tisíc uprchlíků z Ukrajiny, což je zhruba 60 procent z celkového počtu, kteří mají v Česku dočasnou ochranu.

V současné době je v Česku 350 až 370 tisíc uprchlíků před válkou, kterou rozpoutalo Rusko.

Jaká je horní hranice únosnosti? ptal se Lang na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny

„Nemáme ani byty pro vlastní lidi a začínají se objevovat tendence, že Ukrajinci mají přednost,“ kritizoval poslanec ANO Hubert Lang.

„Jaká je horní hranice z hlediska únosnosti? Může jich přijít deset tisíc, padesát tisíc lidí, milion,“ tvrdil Lang.

Kritizoval také, že se stále neví, jaké je pracovní složení uprchlíků před válkou, kterou rozpoutalo Rusko.

Uprchlíkům, kteří se rozhodnou vrátit, stát pomůže

Lidem s dočasnou ochranou, kteří se přes pokračující válku rozhodnou vrátit na Ukrajinu, stát podle schválené novely lex Ukrajina pomůže.

Když o tom rozhodne vláda, ministerstvo vnitra zajistí cizincům asistovaný dobrovolný návrat, tedy úhradu některých nákladů spojených s jejich návratem, zpravidla na území Ukrajiny. Vláda také stanoví maximální výši finanční pomoci na asistovaný dobrovolný návrat.

Na takovou pomoc má být přitom nárok pouze jednou a uprchlíci před válkou, kterou rozpoutalo Rusko, o ni budou mít možnost požádat nejpozději do tří měsíců před koncem oprávnění k pobytu díky dočasné ochraně, tedy prakticky do konce příštího roku.

Pokud by tito lidé chtěli v Česku později získat dlouhodobé vízum, museli by nejdřív vrátit polovinu pomoci poskytnuté k jejich návratu do vlasti.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!