Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Svazek párů stejného pohlaví má nově jméno partnerství. Adopce neprošly, jen přiosvojení

Česko

  9:05aktualizováno  21:00
Poslanci neumožnili párům stejného pohlaví uzavírat manželství. Prošla ale úprava, podle níž se tento svazek nově bude jmenovat partnerství a bude nově i nárok na přiosvojení dítěte druhého z partnerů. Dosud mají páry z LGBT+ komunity nárok na takzvané registrované partnerství, slovo registrované má tedy zmizet. Návrh míří do Senátu.

Tam mají ještě silnější pozici konzervativní politici, kteří už smetli Úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, které se častěji říká Istanbulská úmluva.

Nemuselo by ale vadit. Pro změnu občanského zákoníku hlasovalo 123 z přítomných 176 poslanců, což je dost i pro přehlasování případného veta horní komory parlamentu.

Kompromisní pozměňovací návrh, který prošel, navrhli lidovecký poslanec Jiří Navrátil a poslankyně ANO Helena Válková.

Společnost zůstane rozdělena na lidi různých kategorií, reagovalo sdružení Jsme fér

Zástupci LGBT+ kominity jsou ale zklamáni. „Česká společnost tak zůstane rozdělena na lidi různých kategorií jen podle toho, koho milují. Partneři si budou moci podle Sněmovnou schválené novely přiosvojit dítě druhého partnera, společné adopce jim však nadále budou zakázány. Pro děti osvojované z ústavů to znamená, že budou muset proces adopce absolvovat dvakrát za sebou. Státu tento návrh přináší zbytečnou administrativní zátěž,“ reagoval Filip Milde ze sdružení Jsme fér, které usilovalo o „manželství pro všechny“.

„Politika je umění možného,“ řekl po hlasování o zákonu poslanec STAN Josef Bernard, jeden z předkladatelů původního návrhu na manželství párů stejného pohlaví.

„Není to řešení, které je ideální. Je to milník na cestě k rovnosti,“ uvedla po přijetí návrhu místopředsedkyně Sněmovny za Piráty Olga Richterová.

Narovnali jsme práva, uvedl Babiš. Ne, nenarovnali, reagoval Rakušan

„Bez hlasů hnutí ANO by zákon neprošel,“ řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

Ve tweetu na síti X upozornil i šéf ANO Andrej Babiš. „Narovnali jsme práva pro páry stejného pohlaví a nakonec to ve Sněmovně zachránilo hnutí ANO se 66 hlasy pro, když z celé pětikoalice hlasovalo pro pouze 52 poslanců. Rozhádaná pětikoalice by to potopila. Ta se dokáže sjednotit, jen když jde o Antibabiše,“ napsal Babiš.

Vidí to tedy optimističtěji než sdružení Jsme fér bojující za práva LGBT+ komunity, kterou to, co schválili poslanci, až tak moc nenadchlo.

A narovnání práv LGBT+ komunity nevidí ani ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan. „Ne. Nenarovnali. Svým politikařením jste naopak zmařili šanci na úplné narovnání práv. Kdybyste místo snahy demonstrovat nejednotnost koalice upřednostnili zájem lidí z duhových rodin, zvedli byste ruku pro návrh kolegy Cogana, který skutečné narovnání práv navrhoval,“ reagoval Rakušan na Babiše.

Neprošel nárok na adopce dětí páry stejného pohlaví

Neprošel totiž návrh, aby se měly stejnopohlavní páry právo na adopce. A o původní navržené variantě manželství pro stejnopohlavní páry se po přijetí pozměňovacího návrhu ani nehlasovalo.

Pro partnerství, ale i s adopcemi hlasovalo jen 66 ze 184 přítomných. Pro takovou možnost byli poslanci hnutí STAN, TOP 09, Pirátů, šest občanských demokratů (Martin Baxa, Jana Černochová, Eva Decroix, Jiří Havránek, Martin Kupka, Zbyněk Stanjura) osm poslanců ANO (Ondřej Babka, Eva Fialová, Robert Králíček, Taťána Malá, Marek Novák, Jana Pastuchová, Helena Válková, Milan Wenzl) a dokonce i tři lidovci (Marie Jílková, Tom Philipp a David Šimek).

„Pro nás je zásadní, aby manželství zůstalo jako svazek muže a ženy,“ řekl těsně před hlasováním ve Sněmovně šéf lidovců Marian Jurečka.

Prezident Petr Pavel naopak na poslance dopoledne apeloval, že nevidí důvod pro omezení práv na základě sexuální orientace a podpořil narovnání práv pro příslušníky LGBT komunity, která se nakonec nedočkala možnosti adopcí.

„Uznávám princip svobody a rovnosti každého člověka z pohledu práva a nevidím důvod pro omezení práv na základě sexuální orientace. Věřím, že jsme tolerantní společnost a tato práva co nejdříve narovnáme,“ uvedl na sociální síti X.

Stejnopohlavní páry mohou nyní uzavřít registrované partnerství, ale nevzniká jim tím společné jmění, nemají nárok na vdovský důchod ani si nemohou společně osvojit dítě.

„Dosavadní institut registrovaného partnerství není dostatečný. Rovnoprávnost a důstojnost lidí je pouze jedna,“ řekl ve Sněmovně Bernard.

Za jediný možný kompromis označoval ještě dopoledne to, že budou narovnána všechna práva lidí z LGBT+ komunity, ale že se takový svazek bude nazývat partnerství.

Romana Bělohlávková z KDU-ČSL hájila naopak v debatě přesvědčení konzervativně orientované části Sněmovny i společnosti, že manželství je výlučně svazek muže a ženy. „Jako člověk a jako dětská lékařka říkám ne adopci dětí jednopohlavními právy,“ řekla Bělohlávková.

Souhlasila s narovnáním dalších práv LGBT+ komunity, ale kategoricky odmítla, aby se svazek párů stejného pohlaví nazýval manželstvím.

„Žádné právo na osvojení dětí neexistuje,“ prohlásil také konzervativní poslanec za ODS Karel Haas.