Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Česko

Nezpochybníme hodnotovou orientaci, dodrželi bychom článek 5 NATO, řekl Babiš

Předseda ANO Andrej Babiš na mimořádné schůzi Sněmovny k návrhu vládní koalice zavést korespondenční volbu pro Čechy v zahraničí. foto: Ladislav Křivan, MAFRA

V diskusi o bezpečnostních hrozbách pro Českou republiku pokračují poslanci. „My jsme nikdy nezpochybnili ani nezpochybníme naši hodnotovou orientaci, pro členství v Evropské unii a NATO neexistuje alternativa. Dobře víme, kde jsou naši spojenci, kdyby došlo na válečný konflikt, samozřejmě budeme postupovat podle článku 5,“ řekl ve Sněmovně Babiš.
  10:57aktualizováno  17:00

„Ale logicky se ptám, jestli kvůli nečlenskému státu NATO chceme skutečně jadernou konfrontaci,“ uvedl předseda ANO, jak vnímá pomoc Ukrajině napadené vojáky ruského diktátora Vladimira Putina a že má podle něj limity.

Putin je agresor a musí z Ukrajiny odejít, řekl také Babiš. „Ale jak to chcete udělat?“ položil řečnickou otázku.

„Přestaňte už stavět rovnítko mezi ukončením bojů, příměřím a proruskou orientací,“ kritizoval ve Sněmovně Babiš. Největším ohrožením země je podle něj militaristická, zradikalizovaná vláda Petra Fialy.

Fiala připomněl Babišovu loňskou negativní odpověď na dotaz, zda by pomohl Polsku

„Když měl v předvolební debatě před prezidentskými volbami v lednu 2023 odpovědět na úplně jednoduchou otázku, zda by poslal pomoc napadenému Polsku nebo pobaltským státům, jeho odpověď překročila myslitelné meze nezodpovědnosti. Určitě ne, je potřeba mluvit o míru, řekl tehdy doslova. Slova tehdy silně zasáhla naše spojence a způsobila České republice mezinárodní ostudu,“ kritizoval šéfa ANO v úterý ve Sněmovně premiér Petr Fiala za jeho vyjádření v debatě v České televizi s Petrem Pavlem.

Babiš také ve svém vystoupení, které trvalo více než dvě a půl hodiny, kritizoval vládu za to, že podle něj vyměnila Čechy, Moravany a Slezany za Ukrajince.

Česká republika přitom patří mezi země, které se snaží maximálně pomáhat Ukrajině napadené Ruskem. Od té doby poskytla dočasnou ochranu více než půl milionu uprchlíků z Ukrajiny před Putinovou válkou. V Česku jich nyní je podle odhadu ministerstva vnitra přes 360 tisíc.

Babiš mluvil i o tom, že za jeho vlády byli vypovězeni ruští diplomaté po výbuchu ve Vrběticích a že Rusko pak zařadila Česko na seznam hlavních nepřátel. A mluvil i o tom, že za jeho vlády byl do USA vydán ruský hacker Jevgenij Nikulin.

„Andrej Babiš a další představitelé hnutí ANO se systematicky snaží koncentrovat nové voliče cílenou radikální rétorikou, která popírá západní orientaci naší země a oslabuje demokratickou politickou kulturu. To je podstata populismu. Žádný opravdu demokratický politik to nemůže ani akceptovat, ale ani sám používat,“ uvedl po Babišově vystoupení na sociální síti X premiér Fiala.

Schillerová řekla, že bezpečnostním rizikem je propojení ODS a premiéra s kampeličkou

Bezpečnostním rizikem pro Českou republiku není podle šéfky poslanců ANO Aleny Schillerové opoziční hnutí, ale propojení ODS a jejího předsedy a premiéra Petra Fialy s Podnikatelskou družstevní záložnou. Pokud Sněmovna nevyzve premiéra k vysvětlení, poslanci ANO podle Schillerové zváží iniciování další mimořádné schůze.

Skutečnou bezpečnostní hrozbou je podle Schillerové nevyvrácené podezření na financování ODS a Institutu Petra Fialy z peněz vypraných v kampeličce pražské galerky, která se údajně podílela na praní špinavých peněz a na zpronevěře financí pro nákup pomoci pro Ukrajinu.

Síkela vyčítal Babišovi kňučení, ministr Dvořák to, že poslal syna na okupovaný Krym

Do Babiše se pustili někteří ministři. Šéf resortu průmyslu a obchodu za hnutí STAN Jozef Síkela vyčítal šéfovi ANO, že kňučí.

„Základem politiky vašeho šéfa je kňučení. Pracujete pro krále všech lůzrů,“ nabádal poslance ANO. „Chápu, že se snažíte svého šéfa bránit ze všech sil a kritizujete vládu, abyste odvedli pozornost,“ řekl Síkela.

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák za hnutí STAN poukazoval na to, že Babiš sice argumentoval, že nechce svého syna poslat do války, ale že svého staršího syna neváhal poslat na Ruskem okupovaný Krym.

Schůze po Babišově e-mailu, v němž chtěl podklady na zm*da Lipavského

Mimořádnou schůzi o bezpečnostních hrozbách vyvolaly vládní strany poté, co do médií unikl Babišův e-mail, v němž chtěl po svých spolupracovníků informace o ministrovi zahraniční Janu Lipavském. Ministr krátce před tím označil Babiše za bezpečnostní ohrožení České republiky.

„Udělejte mi teze, podklady na tohoto zm*da. Napište mi příběh Izrael, jak se vykašlal na naše lidi, jak byl v Doha, jezdí všude, dělá kampaň, korespondenční volba,“ napsal v e-mailu svým spolupracovníkům, jenže odešel i na jinou adresu. Příjemce si ho nenechal pro sebe a poskytl ho novinářům.

„Mail, který se týkal ministra zahraničí, byl jen tou poslední pověstnou kapkou, která ale naplno připomenula způsob politického boje, uvažování a používané metody Andreje Babiše. A to je chvíle, kdy je potřeba promluvit a kdy je potřeba věci jasně pojmenovat, a to je také smysl této mimořádné schůze,“ řekl v úterý premiér a předseda ODS Petr Fiala.

„Je potřeba otevřeně mluvit o trvalém podkopávání západního ukotvení České republiky, kterého se předseda opozičního hnutí ANO dopouští,“ prohlásil premiér. Řekl, že osud Česka je Babišovi lhostejný a jeho extremistická rétorika ohrožuje postavení a důvěryhodnost země a že opozice podkopává kroky kabinetu k zajištění bezpečnosti Česka.

„Vytvořil nový rekord ve vyslovení slov Andrej Babiš a nový rekord v počtu lží. Já mám skutečně starost o zdraví pana premiéra a já myslím, že pětikoalice by měla urychleně svolat své zasedání a doporučit panu premiérovi nějakou psychiatrickou léčbu, protože pan premiér trpí antibabišismem,“ řekl Babiš.

„Byl jsem hrdý premiér, který bojoval za zájmy České republiky,“ ohradil se proti tomu, že je mu osud Česka lhostejný.

Nechci poslat mého syna do války, řekl Babiš

„Každý normální člověk chce mír. Nechci poslat mého syna do války,“ prohlásil také Babiš. „Nefandíme Putinovi,“ zdůraznil expremiér.

Poslanci ANO ale ani Fialovo vystoupení, ani vystoupení dalších ministrů, přímo v jednacím sále neposlouchali. Odešli a na lavicích jen nechali cedule, čím by se podle nich Sněmovna měla spíš zabývat. Protestovali tím údajně proti tomu, že nemohli několik hodin na vystoupení členů koalice reagovat.

„Bylo pro nás ponižující tady sedět, poslouchat ty chvalozpěvy a nemít šanci něco říci,“ řekla k tomu poslankyně ANO Berenika Peštová.

Koalice chce usnesení, že největší hrozbu pro Česko představuje ruský teroristický režim

V návrhu usnesení, který chce prosadit vládní koalice na mimořádné schůzi Sněmovny, je uvedeno, že největší bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku představuje ruský teroristický režim. „Je tudíž zásadním zájmem ČR, aby Putinova válka proti Ukrajině nebyla úspěšná,“ píše se v návrhu, který se podařilo iDNES.cz získat.

Předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura tvrdil, že největším bezpečnostním rizikem je snaha vlády vyvolat přímou válku s Ruskem.