Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Není to skvělé, nám tady nic nepatří, kritizoval Babiš vývoj po listopadu 1989

Česko

  9:31aktualizováno  16:35
ANO neprosadilo konání mimořádné schůze Sněmovny na téma nárůst cen energií v roce 2024. Pro program schůze hlasovalo 62 poslanců ze 140 přítomných, pouze z ANO a SPD. Expremiér a předseda ANO Andrej Babiš ve svém hodinovém projevu pochyboval, že transformace po 17. listopadu 1989 byla pro Česko úspěšná.

„No, není to skvělé. Nám totiž tady téměř nic nepatří. A to, co si nechaly ty tradiční strany, tak vlastně velice úspěšně tunelovaly,“ prohlásil Babiš.

Kritizoval, jak probíhala privatizace. K dnešním problémům energetiky podle něj vedla kupónová privatizace.„Všechno jste rozprodali a teď to budete kupoval zpět,“ řekl ve Sněmovně bývalý premiér.

„Nemáme ani jednu vlastní státní banku, nemáme ani jeden vlastní řetězec,“ prohlásil šéf ANO. To ale podle Babiše v den výročí 17. listopadu občané neuslyší. „Uslyšíme tradiční provládní plky,“ řekl předseda ANO ve svém projevu ve Sněmovně.

Sám přitom patří mezi nejbohatší lidi v České republice. Svůj majetek kvůli zákonu o střetu zájmů vložil do svěřenských fondů.

V návaznosti na to, že v pátek je výročí začátku Sametové revoluce, která po 17. listopadu 1989 vedla k pádu totalitního komunistického režimu, Babiš s Sněmovně mluvil i tom, že tehdy lidé dokázali odstavit moc generální stávkou.

V den výročí generální stávky 27. listopadu chystají protesty proti vládnímu úspornému balíčku a jeho dopadům odbory.

Babiš kritizoval také média, která podle něj nadržují současné vládě. A stěžoval si na „provládní aktivistické úderky“. Lidi, kteří nesouhlasí s vládní politikou, označují vládní režim a provládní média jako antidemokratické, antisystémové, dezolátní, proruské a podobně.

Ministra Síkelu udivilo, že si Babiš stěžuje na privatizaci. Skopečkovi vadí plivání na 90. léta

Ministr průmyslu a obchodu za STAN Jozef Síkela řekl, že ho překvapilo, jak Andrej Babiš ve Sněmovně mluvil o demokracii.

„Podnikatel a oligarcha, který zbohatl v devadesátkách, si stěžuje na privatizaci,“ reagoval na Babišovu kritiku toho, jak probíhala privatizace po roce 1989.

„Nemůžu akceptovat to, jakým způsobem bylo pliváno na 17. listopad a na devadesátá léta,“ reagoval místopředseda Sněmovny Jan Skopeček z ODS na Babišovu kritiku.

„Byla to ekonomická transformace nejúspěšnější , byla jednoznačně úspěch. Že u toho byla ODS, na to jsem hrdý,“ uvedl Skopeček.

Havlíček navrhl využít výnosy z emisních povolenek a Síkelovi řekl, že je „lůzr“

Vláda by podle exministra průmyslu a obchodu za ANO Karla Havlíčka měla na snížení cen energií využít výnosy z emisních povolenek, daně z nadměrných zisků a dividendy z ČEZ.

Kritizoval vládu za to, že chce v příštím roce na občany a firmy přenést platbu 64 miliard korun za obnovitelné zdroje energie a za její distribuci a přenos. Místo toho by podle něho na tuto platbu měla využít zdrojů za emisní povolenky a vyjednat si kvůli tomu výjimku s Evropskou komisí. „Není pravda, že by to nešlo,“ prohlásil místopředseda Sněmovny a předseda stínové vlády ANO.

Ministra Síkelu označila za „lůzra“, tedy toho, kdo věčně prohrává.

Podle Havlíčka se dvěma pětinám zákazníků zvýší příští rok ceny energií o jednotky procentních bodů, u 35 procent bude nárůst představovat deset až 20 procentních bodů, u desetiny až 25 procentních bodů a zhruba u 15 procent vyšší desítky procent.

„Solární tunel nás bude stát 600 miliard korun a vláda to překlápí na občany,“ řekl před schůzí na tiskové konferenci Havlíček. Máme podle něj jednu z nejvyšších cen energií v Evropě, už ne druhou, ale devátou, uvedl exministr průmyslu a obchodu.

Babiš zopakoval to, co ANO vládě vyčítá už od jara loňského roku, že Fialova vláda zastropovala ceny energií nesmyslně vysoko.

Napravujeme vaše zaspání, opáčil Síkela

„Zbavili jsme se závislosti na dovozu z Ruska. Napravujeme vaše zaspání,“ opáčil Sikela a obvinil bývalou vládu ANO z neschopnosti.

„Vy jste ti, kdo z ČR vytvořili energetický skanzen absolutně nepřipravený na dekarbonizaci, natož na Putinovu energetickou válku. Sorry jako,“ prohlásil ministr Síkela v reakci na Havlíčkovo vystoupení.

Také ministr životního prostředí Petr Hladík z KDU-ČSL odmítá, že by se peníze z emisních povolenek daly použít na zlevňování cen energií. Odmítá to i ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS. Podle něj je zhruba polovina z 80 miliard korun, které povolenky vynesou, už zahrnuta v příjmech státního rozpočtu. Druhá polovina je účelově vázaná na nové investice do zelených technologií a nelze ji použít k uhrazení platby za instalace obnovitelných zdrojů provedené v letech 2009 a 2010.

Česká republika se stává kvůli cenám energií nekonkurenceschopnou, kritizuje SPD

Vláda by ke snížení cen energií, zboží a služeb měla podle předsedy opozičního hnutí SPD Tomia Okamury využít zákon o cenách.

„Hnutí SPD vyzývá vládu, aby využitím zákona o cenách zabránila růstu cen,“ prohlásil. Zásadním řešením je podle něj obnova suverenity České republiky v cenotvorbě a odstoupení od ekologických závazků Evropské unie.

„Všem lidem i firmám zvedne vláda úplně zbytečně ceny energií,“ kritizoval ve Sněmovně vládu Okamura.

„Česká republika se stává kvůli cenám energií nekonkurenceschopnou,“ řekl i šéf poslanců SPD Radim Fiala. „Firmy budou odcházet do ciziny za levnější energií,“ varoval.

ERÚ chce regulované složky ceny elektřiny zvýšit o 71 procent

Kritiku opozice vyvolalo, když na konci října Energetický regulační úřad (ERÚ) zveřejnil návrh, že by regulovaná složka elektřiny měla oproti letošnímu roku vzrůst o 71 procent, což je je zdražení v průměru asi o 1 408 Kč za megawatthodinu (MWh) s DPH. Ještě výrazněji by měla stoupnout regulovaná část ceny elektřiny pro velké odběratele.

Premiér Petr Fiala následně odmítl, že by kvůli návrhu ERÚ domácnosti měly platit výrazně víc. Podle něj zvýšení regulovaných cen, které v základním tarifu vyjde zhruba na 1 400 korun za megawatthodinu (MWh) s DPH, umaže pokles cen silové ceny elektřiny. Fiala zároveň připustil ještě možnost úpravy dokumentu.

Ministr průmyslu a obchodu Síkela za STAN argumentuje, že hlavním důvodem zvýšení regulované části cen energií je skutečnost, že stát ji letos dotoval částkou kolem 110 miliard korun.

„Výši regulované složky ceny elektřiny určuje nezávislý Energetický regulační úřad,“ řekl ve Sněmovně Síkela. Poukázal na to, že lidi, kteří o regulované složky části elektřiny rozhodují, vybrala právě vláda s účastí ANO.

Sedm hodin mluvili jen přednostní řečníci. ANO schůzi o cenách elektřiny svolá znovu

Před hlasováním o programu mimořádné schůze mohli vystupovat pouze řečníci s přednostním právem - šéfové stran a poslaneckých klubů, členové vlády a vedení Sněmovny. Jejich debata trvala více než sedm hodin.

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová oznámila, že vzhledem k tomu, že vládní koalice konání schůze neumožnila, ANO ji bude příští týden navrhovat znovu. „Budeme sem chodit tak dlouho, dokud lidem neřeknete, jak to s těmi energiemi je,“ řekla Schillerová.