Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Rodné číslo zůstane v občance, kterou budou moci mít lidé od ledna i v mobilu

Předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš ve Sněmovně foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Změnu zákona o občanských průkazech, která v nich zachová rodná čísla, schválili zrychleně poslanci. Původně se přitom počítalo s tím, že rodná čísla v občanských průkazech nahradí „bezvýznamové identifikátory“, z nichž by nešlo vyčíst, zda jde o muže či o ženu. Lidé navíc budou moci mít místo plastové kartičky svoji občanku uloženou v mobilním telefonu.
  13:05aktualizováno  18:08

Dosavadní podoba zákona o občanských průkazech předpokládala konec zapisování rodných čísel do občanských průkazů od roku 2025.

Vláda svůj návrh odůvodnila tím, že rodné číslo stále plní nezastupitelnou roli, neboť splňuje podmínky pro spolehlivou identifikaci fyzické osoby.

Zákon podpořilo 144 ze 160 přítomných, nikdo nebyl proti, 16 poslanců se zdrželo hlasování. Tuto úpravu ještě musí potvrdit Senát a prezident.

Od léta budou moci lidé občanku v mobilu použít na policii i úřadech práce

Občanku v podobě aplikace v mobilu budou moci občané používat už od ledna příštího roku.

„Od ledna ji budou akceptovat úřední orgány státní správy, ale také některé obce i kraje. Od léta na policii, úřadech práce a finančních úřadech,“ řekl ve Sněmovně vicepremiér a šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Uzákonění digitální podoby osobních dokladů projednávali poslanci v úterý ve druhém čtení, kde mohli předkládat pozměňovací návrhy. Konečné hlasování o zákonu má ve Sněmovně může být ještě v listopadu.

Výhodou aplikace eDoklad má být větší kontrola nad osobními údaji, protože člověk si bude moci určit, jaké údaje o sobě při prokazování sdílí.

Systém eDoklady bude zobrazovat jen nezbytně nutné informace. Například prokáže věk nad 18 let, nikoli ale přesné datum narození, které příjemce znát nepotřebuje. Tím bude zvýšena ochrana soukromí osob.

České eDoklady budou v budoucnu propojeny s celoevropským systémem eWallet (tzv. evropská digitální peněženka).

Minuta ticha za Schwarzenberga

Na začátku schůze Sněmovny poslanci minutou ticha uctili památku Karla Schwarzenberga. Jeho rakev bude vystavena od 6. do 8. prosince v kostele Maltézských rytířů Panny Marie pod řetězem, oznámila rodina. Přijala i nabídku ústavních činitelů na možnost pohřbu se státními poctami.

Schwarzenberg bude mít poslední rozloučení v sobotu 9. prosince v katedrále svatého Víta. Tedy pouhý den před datem jeho narozenin. Schwarzenberg zemřel necelý měsíc před tím, než by se dožil 86 let.