Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Odpůrci novely pandemického zákona přišli před sněmovnu s šibenicí

Česko

  8:11aktualizováno  18:38
Novelu pandemického zákona podpořil zdravotní výbor Sněmovny s tím, že má platit do konce listopadu. „Potřebujeme nástroj, abychom byli připraveni na podzimní vlnu,“ řekl poslancům ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. U Sněmovny pak protestovali odpůrci zákona. Přinesli si dokonce maketu šibenice.

Na jedné z cedulí bylo přitom napsáno: „Všichni vlastizrádci a jejich přisluhovači skončí na šibenici.“

Protest proti prodloužení pandemického zákona a rozšíření oprávnění, které chce vláda, svolali na Malostranské náměstí před Sněmovnu odpůrci protiepidemických opatření ze sdružení Otevřeme Česko - Chcípl PES.

Zákon nakonec v úterý Sněmovna řešit nebude. Zablokovalo to opoziční hnutí SPD Tomia Okamury. Odmítlo, aby se pandemický návrh dostal dodatečně do programu řádné schůze. Koalice proto na příští týden svolá mimořádnou, na níž ho zkusí prosadit.

Demonstranti proti zákonu si přinesli vlajky, píšťalky a transparenty s nápisy jako „S pandemií na věčné časy - ani náhodou“, „Stop totalitě“ nebo „Vládo, přestaň nás obelhávat“. Mezi řečníky na Malostranském náměstí byl i Daniel Landa za iniciativu Zlatý špendlík.

U pódia organizátoři umístili plakáty s fotografiemi prezidenta České lékařské komory Milana Kubka nebo epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly s popiskem „Zrádce národa“. Před zábranami, které brání přístupu ke Sněmovně, demonstranti provolávali hesla „Nejsme ovce“ a „Máme toho dost“.

Pandemický zákon platí do konce února. Vláda chce jeho platnost prodloužit

Podstatná část pandemického zákona pozbývá platnost 28. února, ale vláda chce jeho účinnost prodloužit a také rozšířit oprávnění vydávat mimořádná opatření.

Odpůrci zákona protestují v Praze

„V aktuálním platném znění pandemického zákona nejsou některá z těchto mimořádných opatření zakotvena, což však v praxi způsobuje značné obtíže, které vedou až ke zrušení některých, podle názoru Ministerstva zdravotnictví pro zvládání pandemie covid-19 stěžejních, opatření ze strany správních soudů,“ napsala vláda do zdůvodnění návrhu..

Jedná se například o možnost omezit provoz provozoven stravovacích či ubytovacích služeb či pro něj stanovit podmínky, aniž by toto opatření bylo vázáno na existenci konkrétních osob podezřelých z nákazy či konkrétního ohniska nákazy, dále o možnost regulovat provoz vnitřních a vnějších sportovišť, kulturních, společenských a jiných obdobných akcí.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek řekl zdravotnímu výboru, že není podle něj možné spoléhat na to, že se neobjeví mutace jiných virů.

Úřady budou moci nařídit testování například podnikatelů, studentů, žáků a předškoláků, nejen zaměstnanců a jiných pracovníků. Nařízení izolace nebo karantény budou moci orgány ochrany veřejného zdraví ze zákona oznamovat lidem i telefonicky nebo krátkou textovou zprávou. Opatření mají moci vydávat také ministerstva obrany a vnitra.

Denní přírůstky nakažených podle stupně očkování

Laboratoře v Česku v pondělí odhalily 30 350 nových případů nákazy covidem. Je to nejvyšší denní přírůstek od vypuknutí epidemie. Počet hospitalizovaných s covidem mírně stoupl na 1 695, v těžkém stavu je 207 nemocných. Incidenční číslo, tedy počet nemocných na 100 tisíc obyvatel, stouplo na 1 585.