Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Děti budou moci podávat tři přihlášky na střední školy, schválili poslanci

Česko

  7:02aktualizováno  14:28
Změnu školského zákona, podle které budou moci zájemci o studium na střední škole podávat tři přihlášky místo dvou, schválila na mimořádné schůzi Sněmovna. Návrh podali poslanci ze všech sedmi stran v dolní komoře parlamentu a schválili ho zrychleně během jednoho dne. Zákon ještě musí potvrdit Senát a prezident Petr Pavel.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv

Školskou novelu připravilo ministerstvo, ale předložili ji poslanci, aby zrychlili její přijetí. „Snažili jsme se postupovat svižně, ale s rozvahou,“ řekl poslancům před hlasováním ministr školství za STAN Mikuláš Bek. Změnu označil za správný krok pro děti i pro jejich rodiče.

Po schválení novely, kterou podpořili jednotně všichni přítomní poslanci, ministr Bek řekl, že se tím napravuje desetiletí zpoždění v digitalizaci. „Snažili jsme se vyladit ten návrh, aby byl co nejlepší,“ řekl Bek.

Pro přijetí změny školského zákona hlasovalo 126 poslanců ze 143 přítomných, nikdo nebyl proti, 17 poslanců se zdrelo.

Zájemci o studium budou moci v přihlášce stanovit prioritní školy podle toho, kde by chtěli studovat nejvíc. Úspěšní žadatelé budou díky digitalizaci přijímacího řízení umístěni s ohledem na preferovanou školu a výsledky.

Systém pro digitalizaci přihlašování na střední školy zajistí podle ministerstva školství jeho příspěvková organizace Cermat. Dosavadní proces přijímacího řízení je podle kritiků zdlouhavý, nepřehledný a způsobuje nejistotu těm, kteří jsou přijímáni až po náhradním termínu a na odvolání.

Nyní mohou žáci poslat papírové přihlášky na dvě vybrané střední školy. Přijetí na školu musí potvrdit odevzdáním zápisového lístku do deseti pracovních dnů. Novela podávání zápisových lístků ruší. Nově budou uchazeči automaticky přijati do zvolené školy podle svých preferencí a zároveň výsledků v přijímacím řízení.

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...