Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Poslanec Cempírek tají, proč nehlasoval pro vydání Pekárka

Česko

  16:36aktualizováno  17:52
PRAHA - Sněmovna vydala Romana Pekárka k trestnímu stíhání. Hlasování se kromě samotného Pekárka zdrželi ještě poslanci Václav Cempírek (TOP 09/STAN) a Jiří Dolejš (KSČM). Zatímco Dolejš hlasování nestihl, Cempírek důvod, proč nepodpořil Pekárkovo vydání, odmítá vysvětlit.

Místostarosta Kolína Roman Pekárek foto: David Neff, MF DNES

 "Vedl mě k tomu můj osobní důvod, který nebudu nikomu sdělovat," řekl Cempírek serveru Lidovky.cz. Pro vydání hlasovalo 158 ze 161 přítomných poslanců. Komunista Dolejš pouze nebyl v té době u hlasovacího zařízení. "Nehledejte v tom žádnou rafinovanost, spíše jsem v té době nebyl u hlasovacího zařízení," řekl pro Lidovky.cz poslanec Jiří Dolejš.

ČTĚTE TAKÉ:

Rozhodnutí Sněmovny přivítala vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). Kdyby poslanci bránili dalšímu soudnímu řízení, bylo by to podle ní zcela v rozporu s tím, jak postupovali v podobných případech v posledním roce. Výsledek hlasování nepřekvapil ani předsedu poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjuru, který prý Pekárka znovu požádá, aby složil svůj mandát.

Cempírkův argument

"Jezdím takhle pořád. Prosím vás, co já najezdím autem? Nanejvýš u nás ve městě kolem komína, jak se říká." Poslanec Václav Cempírek (TOP 09) z České Třebové takto argumentoval, když HN pátraly po nesmyslnosti některých poslaneckých náhrad. Cempírek auto téměř nepoužívá, a přesto inkasuje měsíčně 28 200 korun na benzin. Výdělek je to impozantní, zvláště když sám přiznal, že je zvyklý cestovat po železnici – kde to má coby zákonodárce zdarma…

Pekárek byl nepravomocně odsouzen k šesti letům vězení za korupci. Nyní se bude moci uskutečnit odvolací soud. Pekárek v dolní komoře nedávno nahradil jednoho z rebelujících poslanců ODS; ve straně následně pozastavil členství.

Co se stalo s pozemkem

Podle žalobce v roce 2009 nabídl brněnskému podnikateli Petru Ličkovi, že mu za milionový úplatek zařídí prodej 92.144 metrů čtverečních v průmyslové zóně Šťáralka za 15 milionů korun, cena stanovená znalcem byla přitom výrazně vyšší. Pekárkovi se podle obžaloby podařilo přesvědčit městskou radu i zastupitelstvo, že vzhledem k hospodářské krizi za pozemek není možné dostat více. Zastupitelé pak prodej schválili.

Nový poslanec Pekárek

Pekárek, který pomohl koalici prosadit daňový balíček, církevní restituce nebo zavedení reformního druhého důchodového pilíře od příštího roku, už pozastavil členství v ODS. Ačkoli ho špičky strany vyzývaly ke složení poslaneckého mandátu, neučinil to. Soud Pekárkovi nepravomocně vyměřil šest let a Ličkovi roční vězení, oba vinu odmítají. Odvolací jednání je nařízeno na 18. prosince.

"Pozemek je v současnosti využíván k zemědělským účelům. Je tam smlouva mezi vlastníkem, což je daná firma, která pozemek tehdy koupila, a zemědělským družstvem o využívání pozemku," uvedl starosta Vít Rakušan (Změna pro Kolín) s tím, že ze strany vlastníka určitě nejde o původní záměr.

Město už podle něj na tento smluvní vztah nemá žádný vliv. "Ten pozemek je prostě prodán a my pouze můžeme čekat, zda tam nějaká investice nastane. Pokud se tam v současnosti zajedete podívat, je to hezky zorané pole," dodal starosta.

Autoři: , ,