Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Místo trvalého úložiště radioaktivního odpadu určí vláda, neprošlo veto obcí

Česko

  11:13
Zákon, který se týká chystaného budování trvalého hlubinného úložiště radioaktivního odpadu, schválili poslanci. Místo určí vláda, neuspěli poslanci Vít Kaňkovský z KDU-ČSL a Radek Koten SPD, kteří prosazovali, aby obce měly právo veta. Zákon nyní ještě posoudí Senát.

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) chce prověřit čtyři možná místa pro budoucí úložiště, z toho dvě na Vysočině - Horka a Hrádek. Třetí zvažovaná lokalita Janoch je u jihočeského Temelína, čtvrtá Březový potok na Klatovsku.

Zájem obcí nemůže podle ministerstva průmyslu a obchodu převýšit zájem státu a nemůže princip „not in my backyard“ - tedy jsem pro, ale nesmí to být u mě na dvorku či za humny.

„Já se té odpovědnosti nebojím. Vybereme nejlepší a nejbezpečnější místo,“ řekl poslancům ministr Jozef Síkela.

„Dá se předpokládat, jak to hlasování dopadne,“ připustil už před hlasováním Kaňkovský, že obce právo veta, aby trvalé hlubinné úložiště nesmělo být právě v jejich katastru, nezískají. Zákon podpořilo 167 ze 177 přítomných poslanců

Poslanec Ivan Adamec z ODS řekl že obce nemohou vetovat strategické zájmy státu a že se o pravidlech pro vybudování trvalého hlubinného úložiště debatuje už dvě desítky let.

Poslankyně ANO Berenika Peštová označila rozhodnutí o umístění úložiště za manažerské, zatímco parlament by měl zasáhnout v případě, pokud by kompenzace dotčeným obcím nebyly dostatečné.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!