Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Česko

Poslanci rozšířili okruh vozidel, za něž budou lidé platit povinné ručení

Ministr financí Zbyněk Stanjura, ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a ministr vnitra Vít Rakušan ve Sněmovně foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Sněmovna rozšířila okruh vozidel, na něž se vztahuje povinné ručení. Půjde o všechna motorová vozidla s konstrukční rychlostí vyšší než 25 kilometrů za hodinu a o motorová vozidla s konstrukční rychlostí nad 14 kilometrů za hodinu, která váží víc než 25 kilogramů.
  6:36aktualizováno  12:55

Lidé mají povinné ručení nově hradit i za některé elektrické koloběžky, za motorová golfová vozítka, za segwaye a za sněžné skútry.

Za motorová vozidla se budou pokládat ta, v nichž je motor hlavním zdrojem pohybu. Povinnost pojištění se tak nebude vztahovat na elektrokola.

Výjimku budou mít také zahradní traktory, když se pohybují výhradně na soukromém pozemku.

Zákon zvyšuje i minimální limity pojistného plnění v případě újmy na zdraví, smrti nebo majetkové škody. Ve všech případech se limit zvyšuje z nynějších 35 na 50 milionů korun. V případě újmy na zdraví nebo smrti se limit vztahuje na každého postiženého, u majetkové škody je limit pro jednu škodní událost bez ohledu na počet poškozených.

Delší ochrana pro uprchlíky z Ukrajiny

Poslanci schválili také prodloužení dočasné ochrany uprchlíků z Ukrajiny před Putinovou válkou o další rok, do konce března 2025. Spolu s vládní koalicí pro to bylo také opoziční ANO.

Zároveň zkrátili dobu bydlení běženců v bezplatném nouzovém ubytování od září příštího roku na nejvýše 90 dnů. Nyní v něm mohou bydlet nejvýše 150 dnů, ale výjimku mají zranitelné osoby, které ho mohou využívat bez omezení.

Lidem s dočasnou ochranou, kteří se přes pokračující válku rozhodnou vrátit na Ukrajinu, stát podle schválené novely lex Ukrajina pomůže.

Lidé budou moci sdílet vlastní elektřinu mezi chalupou a bytem

Sněmovna kývla rovněž na novelu energetického zákona. Energetické komunity budou moci mezi sebou sdílet místně vyrobenou elektřinu, a to prostřednictvím distribuční sítě.

Novela umožní také sdílení vlastní vyrobené elektřiny na jiném předávacím místě, například mezi chalupou a bytem.

Zavádí koncept takzvaného aktivního zákazníka. Tím může být skupina až deseti předávacích míst zákazníků, kteří společně vyrábějí energii a sdílí ji mezi sebou. Budou to moci dělat bez jakéhokoliv územního omezení.

Příkladem takového zákazníka je ten, kdo si vyrábí elektřinu na střeše chaty, ale využívá ji jen přes víkend a přes týden si vyrobenou elektřinu posílá do bytu ve městě.

Aktivním zákazníkem může být i skupina několika osob, například rodina, která si na jedné nebo na několika svých nemovitostech vyrábí elektřinu a následně se o ni dělí.

Novela zavádí i institut zranitelného zákazníka, který bude více chráněný. Půjde o lidi, kteří ve svém bydlišti využívají zařízení vyžadující nepřetržitou dodávku elektřiny, jehož využívání je nezbytné pro zachování základních životních funkcí.

Sněmovna schválila navzdory nesouhlasu ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely provozní podporu výroby elektřiny v nových bioplynových stanicích, což navrhl poslanec ANO Josef Kott.

Všechny výše zmínění návrhy schválené Sněmovnou nyní posoudí Senát.

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...