Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Blíží se průlom u prodeje části drog. Mají se k nim dostat ale jen dospělí

ilustrační snímek foto: Matěj Nejedlý, iDNES.cz

Koaliční politici se chystají za pevně daných podmínek umožnit prodej některých lehčích drog jako je HHC, kratom nebo konopí s nízkým obsahem účinné složky THC. Neměly se s k nim ale dostat děti do 18 let, což bude stát hlídat. „Cíl zákona je jediný, ochránit děti,“ řekla předsedkyně výboru pro zdravotnictví Zdenka Němečková Crkvenjaš z ODS. Návrh čeká už jen závěrečné hlasování.
  12:22aktualizováno  21:13

„Kolegové, víte, co my tady projednáváme? Legalizaci drog,“ rozčiloval se ve Sněmovně poslanec ANO a zdravotní záchranář Milan Brázdil při projednávání novely zákona o návykových látkách. „Nemáme legalizovat drogy,“ zlobil se Brázdil.

Ty, jejichž regulovaný prodej chce skupina poslanců napříč stranami umožnit, mají být označeny jako takzvané psychomodulační. Jejich seznam se v čase může měnit.

„Jakákoli nová látka se tu objeví, bude dva roky na black listu a pak bude podléhat tvrdší regulace než alkohol,“ oponoval Brázdilovi ministr zdravotnictví za TOP 09 Vlastimil Válek.

Snaží se o to generace dealerů a pěstitelů drog, kritizoval Kobza

Větší restrikce u elektronických cigaret u dětí?

Poslanec ODS Petr Fifka navrhl upravit zákon o návykových látkách, aby byl striktnější u elektronických cigaret v případě dětí.

Navržené znění (tučně je navržená úprava:

Zakazuje se prodávat nebo podávat, jakož i bezúplatně přenechat nebo přenechat jako formu protiplnění, kuřácké pomůcky a pomůcky sloužící k aplikaci nebo užívání elektronických cigaret, nikotinových sáčků bez obsahu tabáku a výrobků obsahujících nikotin osobě mladší 18 let.

„Je mi jasné, že stoosmičková koalice s Piráty si to prosadí. Já sleduju snahy o legalizaci drog, o popularizaci drog od roku 1992, kdy jsem se vrátil do Čech, kdy jsem se nestačil divit. To, s čím my si tady hrajeme, to je Pandořina skříňka, o kterou se snaží skutečně generace dealerů drog a pěstitelů drog už od toho dvaadevadesátého roku,“ kritizoval návrh poslanec druhého opozičního hnutí SPD Jiří Kobza. Jeho kolega Jan Síla navrhl vrátit k novému projednání do zdravotního výboru.

„Jsem matka, mám děti a nechci, aby se dostaly k drogám,“ bránila se kritice z řad parlamentní opozice Němečková Crkvenjaš.

Ke změně zákona o návykových látkách s pravidly pro nakládání s látkami typu kratom nebo konopí s nízkým obsahem účinné složky THC mohli v úterý poslanci předkládat pozměňovací návrhy.

„Zákazy nikdy dobře nefungují. Výsledkem je rozvoj černého trhu,“ uvedla ve Sněmovně první místopředsedkyně Pirátů Klára Kocmanová. „Zákaz HHC nefunguje,“ řekla i místopředsedkyně STAN Michaela Šebelová.

„Je to návrh, kterým jsme se zabývali napříč koalicí, ale i společně s hnutím ANO,“ uvedla Šebelová.

Pod návrhem je totiž podepsaný i poslanec ANO David Kasal. Stínový ministr zdravotnictví za opoziční hnutí Kamal Farhan ale iDNES.cz řekl, že klub jako celek bude ještě o postoji k návrhu rozhodovat a označil ho za ve světě nevyzkoušený experiment.

Zakázány mají být návykové látky vzhledem připomínající potraviny

Na trhu mají být zakázané návykové látky vzhledem připomínající potraviny – třeba cukrovinky, čokoládu, bonbony, sušenky či trvanlivé pečivo – nebo vzhledem připomínají hračku nebo jiný výrobek určený dětem. To je i reakce na aféru s prodejem bonbonů s obsahem hexahydrokanabinolu (HHC) po nichž se přiotrávily školní dětí a vláda pak rozhodla o dočasném zákazu HHC do konce roku.

Nová pravidla mají platit od příštího roku

Nová pravidla mají platit od začátku příštího roku. „Jedná se o zákon, který ještě nikde není platný. Bude ještě nutná notifikace Evropské komise,“ řekla Šebelová.

Němečková Crkvenjaš připustila, že riziko, že by zákon nemusel projít sice existuje, ale i ona počítá s tím, že by nová pravidla pro prodej psychomodulačních látek mohla platit od začátku příštího roku.

Psychomodulační látky, jejichž regulovaný prodej bude legální, jsou podle návrhu takové, které nepředstavují závažné riziko pro veřejné zdraví nebo u nichž není riziko závažných sociálních dopadů na jednotlivce nebo společnost.

Seznam stanoví vláda a budou se na něm podílet ministerstvo zdravotnictví i národní protidrogový koordinátor. Prodej takových látek bude možný ve specializovaných prodejnách, kde bude muset prodejce ověřit věk kupujícího.

Ověřovat věk se má při online prodeji dvakrát

U online prodeje má fungovat dvoufázové ověření věku – tedy nejen při samotném online prodeji. „Doručení bude možné jen do rukou toho, kdo objednal a kontrola věku bude i při předání,“ řekla dříve Kocmanová.

„Kdo bude chtít prodávat méně nebezpečné, psychomodulační látky online, bude muset mít i kamennou prodejnu se speciálním povolením,“ zdůraznila.

Poslanec za ANO Marek Novák navrhl striktní zákaz online prodeje psychomodulačních látek.

O prodeji budou muset být podle návrhu zákona vedeny záznamy, aby byly kontrolovatelné. Nebude povolen ani prodej, ani výdej psychomodulačních látek přes prodejní automaty.

Když se pravidla osvědčí, počítají poslanci, kteří návrh připravili, s tím, že by je šlo v budoucnu využít i u online prodeje alkoholu.