Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Koalice tlačí změnu lex Babiš. Dostal by ji Ústavní soud, říká Schillerová

Šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek ve Sněmovně foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Sněmovna se přela o zpřísnění zákona o střetu zájmů. Poslanci pětikoalice chtějí omezit vlastnictví médií. Jejich skutečným vlastníkem nebude smět být veřejný funkcionář, třeba člen vlády, ale ani poslanec. „Když už tento zákon máme, musíme se starat o to, aby byl vymahatelný,“ řekl autor návrhu, Pirát Jakub Michálek. ANO dokázalo ve středu přijetí změny zabránit.
  7:05aktualizováno  13:05

„Dnes je to Andrej Babiš a zítra to bude kdokoli z vás,“ řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. Návrh označila za namířený proti jednomu člověku, protože druhý člověk je jím posedlý, což je možné sledovat již několik let. Hovořila o posedlosti Michálka šéfem hnutí ANO. Vyzvala další strany k seriozní diskusi o zákonu o střetu zájmů a dala najevo, že úprava, kterou prosazuje šéf poslanců Pirátů, by skončila u Ústavního soudu.

Změna zákona o střetu zájmů navržená Michálkem má veřejnému funkcionáři nařídit, aby nejpozději do 60 dnů ukončil provozování rozhlasového nebo televizního vysílání nebo vydávání periodického tisku, nebo přestal být skutečným majitelem. „Politik, který vlastní mediální domy, pokřivuje svobodnou soutěž v demokracii,“ říká šéf poslanců Pirátů.

Zákon podle něj není proti jednomu člověku, ale má pomoci chránit demokracii do budoucna. Odmítl, že by jeho návrh mohl být vnímán jako protiústavní přílepek. Změnu zákona o střetu zájmů navrhl přidat pozměňovacím návrhem do novely zákona o politických stranách.

7. února 2023

Co je moc, to je moc, ohradil se Vondráček

„Přílepek, který tu dnes máme, není způsobilý, aby se stal součástí legislativy této země,“ oponoval šéfovi poslanců Pirátů bývalý předseda Sněmovny za ANO Radek Vondráček. „Tohle nemůžete nechat projít, co je moc, to je moc,“ prohlásil Vondráček a dovolával se právního názoru ministra spravedlnosti Pavla Blažka a ministra pro legislativu Michala Šalomouna.

Vzdá se podle vás Babiš poslaneckého mandátu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00úterý 14. února 2023. Anketa je uzavřena.

Ne4852
Ano1503

„Je to ukázkový přílepek. Zákon o střetu zájmů a zákon o politických stranách jsou naprosto odlišné věci,“ řekl poslanec ANO Patrik Nacher. „Vlamujeme se přes jeden zákon do jiného zákona,“ prohlásila poslankyně Berenika Peštová.

Pokud Michálkův návrh projde, média by politici nemohli převádět na osobu blízkou nebo do svěřenského fondu, za porušení povinností by hrozily vyšší pokuty. Úřady by mohly nařídit i prodej média.

„Drtivá část tohoto zákona se nijak netýká toho, jehož jméno nesmíme vyslovit,“ řekl Michálek. Ale klíčová část jeho návrhu míří na šéfa ANO, bývalého premiéra Andreje Babiše. Ten po nabytí účinnosti ustanovení o zákazu vlastnictví médií a získávání dotací a investičních pobídek v roce 2017 vložil akcie holdingu Agrofert do svěřenských fondů. Pod Agrofert spadá i skupina Mafra, jejíž součástí jsou deníky Mladá fronta DNES, Lidové noviny i portál iDNES.cz.

ANO se změnou nesouhlasí

Hnutí ANO s navrženou změnou zákona o střetu zájmů nesouhlasí, řekl iDNES.cz místopředseda Sněmovny a první místopředseda ANO Karel Havlíček.

Prezidentské volby 2023

Sledovat další díly na iDNES.tv

Poslanci opozičního hnutí dokázali na schůzi Sněmovny více než hodinu a půl oddalovat jednání o změně zákona o politických stranách, do nějž navrhl Pirát Michálek i změnu zákona o střetu zájmů.

Změnu zákona o střetu zájmů Sněmovna schvaluje právě v den, kdy má Babiš oznámit, jak se zachová po prohrané prezidentské volbě. Zda zůstane v čele hnutí ANO a poslance. Pokud by si nechal jen post v čele hnutí a ve Sněmovně dál nebyl, změny, které prosazuje koalice, by se ho nijak netýkaly.

Změny v dohledovém úřadu nad politickými stranami mají podle vlády zlepšit jeho kontrolní roli a vymahatelnost práva. Novela počítá například s tím, že vrcholným orgánem úřadu bude nově pětičlenné kolegium, které převezme část pravomocí předsedy úřadu.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!