Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Přijatým zákonem dostaneme léky spravedlivě do všech lékáren, slibuje Válek

Česko

  9:02aktualizováno  16:00
Změnu zákona, od níž si ministr zdravotnictví Vlastimil Válek slibuje omezení výpadků dostupnosti léků, schválili poslanci. Novela má uložit výrobcům povinnost poskytovat léčivý přípravek ještě až dva měsíce po přerušení nebo ukončení dodávek. „Jedná se o zákon, kterým chceme dostat léky do všech lékáren,“ řekl Válek.

U léků, které ministerstvo zdravotnictví zařadí na zvláštní seznam, budou udržovat měsíční zásobu i distributoři léčiv.

„Zákon nezajistí výrobu léků, ale jejich spravedlivou distribuci,“ řekl ministr zdravotnictví Válek k novele zákona, pro kterou hlasovalo 155 ze 173 přítomných poslanců ze všech stran. A jediný, který původně hlasoval proti, Radek Koten z SPD, řekl, že chtěl hlasovat opačně.

Ministr zdravotnictví řekl, že přijatý zákon výslovně zakáže, aby byly některé lékárny zvýhodňovány při distribuci oproti jiným.

Zákon ještě musí schválit Senát a podepsat ho prezident Petr Pavel.

„Problém zůstává v tom, že nemáme nástroj, jak zajistit plošnou distribuci do všech lékáren,“ řekl před pár dny po setkání s prezidentem Válek. Změnou by podle návrhu měla být jednodušší přehlednost dostupnosti léků v jednotlivých lékárnách.

„Přes sliby ministra Válka stále v lékárnách chybí některé léky, i když říkal, že penicilin bude klidně sám pálit,“ kritizovala ministra zdravotnictví před hlasováním Karla Mařiková z opozičního hnutí SPD. Řekla, že novela podle ní nezabrání výpadku léčiv v České republice. Ale i ona pro změnu zákona o léčivech hlasovala, stejně jako další opoziční poslanci.

Druhé čtení návrhu rozpočtu smí poslanci projednávat i po půlnoci, bude-li třeba

Poslanci se po polední přestávce zabývají návrhem státního rozpočtu na letošní rok. Koná se jeho druhé čtení, kdy poslanci mohou podávat návrhy na přesuny peněz uvnitř rozpočtu.

Koalice prosadila, že kvůli rozpočtu poslanci mohou jednat i hlasovat i po půlnoci ze středy na čtvrtek. Základní parametry návrhu státního rozpočtu se schodkem 252 miliard korun už schválila Sněmovna v prvním čtení. Příjmy, výdaje a schodek už poslanci měnit nemohou.