Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

ANO vyhlásilo, že když bude ve vládě, zruší kroky té současné proti důchodcům

Česko

  7:04aktualizováno  14:02
Sněmovna nedokončila jednání o návrhu vlády na zpřísnění pravidel pro odchod do předčasného důchodu a zpomalení valorizací penzí. ANO vyhlásilo, že změny, které prosazuje vláda a které negativně dopadají na důchodce, v budoucnu zruší. „Hnutí ANO podpásovky kabinetu Petra Fialy v případě, že se dostane v budoucnosti do vlády, napraví,“ řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

Projednávání zákona bude pokračovat ve středu do 9 hodin, do rozpravy je přihlášeno ještě 22 poslanců.

„Projednáváme parametrické změny, které nemají nic společného s důchodovou reformu. Čas na skutečnou důchodovou reformu byl promrhán na přelomu milénia. Asociální vláda Petra Fialy opakovaně vystupuje proti českým důchodcům, vytvořila si z nich terč svých opatření a to jenom proto, že je mnohokrát chybně považuje za voliče hnutí ANO,“ řekla také Schillerová.

Podle posledního průzkumu, který agentura Median udělala v červnu, by nyní opoziční hnutí drtivě vyhrálo volby do Sněmovny a většinu by mělo se kteroukoli z dalších stran, které by se dolní komory parlamentu také dostaly.

Pětikoalice omezila právo poslanců mluvit na dvakrát deset minut

Koalice prosadila při projednávání vládní novely zákona o důchodovém pojištění na návrh šéfa poslaneckého klubu TOP 09 Jana Jakoba omezení délky vystoupení poslanců na dvakrát deset minut. Radek Vondráček z ANO neprosadil, aby poslanci mohli k novele mluvit dvakrát třicet minut.

Netýká se to řečníků s právem přednostního vystoupení (šéfů stran, klubů, členů vedení Sněmovny a členů vlády). Schillerová vetovala jménem ANO a SPD možnost jednat i po 14:00.

Poslanci ANO poukazují na to, že délku řečnického vystoupení pětikoalice omezila, aniž před hlasováním ve třetím čtení o důchodové novele umožnila vystoupit řadovým opozičním poslancům.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL oponoval, že měli možnost obsáhle hovořit při předchozím projednávání zákona a že i dvacet minut, do nichž se budou muset se svým vystoupením vejít, je dostatečný čas.

Žádná důchodová reforma v této zemi nevznikla ani nevznikne, řekl Babiš

„Žádná důchodová reforma v této zemi nikdy nevznikla ani nevznikne,“ řekl před tím šéf ANO a bývalý premiér Andrej Babiš. „Je to celkově jednoduché. Pan ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL navrhuje, aby naši důchodci dostali méně peněz a aby pracovali déle,“ prohlásil šéf ANO, který si hned ráno vzal slovo.

Pustil se pak do neúspěšné kandidátky na prezidenta Danuše Nerudové, která vedla důchodovou komisi za jeho vlády. „V mediálním prostoru máme nějakou expertku, která dělala šéfku důchodové komise, která samozřejmě tam šla jenom proto, aby se zviditelnila. Nic z toho nevzniklo,“ prohlásil Babiš.

„Výše průměrného důchodu v zemi je 20 200 korun,“ ohradil se ministr Jurečka proti Babišově kritice. Připomněl, že lidovci třikrát neúspěšně navrhovali výchovné, tedy navýšení penze důchodcům jako příspěvek za vychované děti.

Prošlo to ale, až když to v minulém volebním období navrhl tehdejší poslanec Roman Sklenák ze SOCDEM. „Je to 20 miliard korun, které v tomto roce pomohlo důchodcům, ženám,“ uvedl Jurečka.

Do předčasné penze má být možné jít nejvýše tři roky před dosažením důchodového věku

Předčasný důchod by měl být podle návrhu pětikoalice možný nejvýše 3 roky před dosažením důchodového věku místo dosavadních pěti let. Jít do předčasného důchodu budou moci lidé, kteří pracovali a platili odvody 40 let.

„Děláme důchodovou reformu, která je nutná,“ řekl ve středu, kdy jednání o návrhu vlády poslanci nedokončili, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL.

Téměř čtyři hodiny z pěti vyhrazených na jednání o tomto bodu zabrala vystoupení politiků ANO a SPD s přednostním právem. A šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová ve čtvrtek avizovala, že ani v pátek nemusí Sněmovna jednání dokončit. „Já se obávám, že je velké riziko, že se to zítra stihnout nemusí,“ řekla Schillerová.

A Jurečka už dal najevo, že když obstrukce opozice budou pokračovat, koalice by mohla prosadit pevný den i hodinu hlasování.

Vláda navrhuje pomalejší tempo růstu penzí

Kromě zpřísnění pravidel pro předčasné penze se vláda rozhodla sáhnout do pravidel zvyšování penzí. Důchody se navyšují pravidelně od ledna. Nyní o růst cen a o polovinu růstu reálných mezd.

Od příštího roku by to mělo být o růst cen pro domácnosti důchodců a o třetinu růstu reálných mezd, stejně jako to bylo před rokem 2018.

Penze má dvě složky. Základní je stejná pro všechny, v zásluhové části se odrážejí odpracované roky, výše odvodů z výdělků a počet dětí. Podle vládou prosazované novely by se u předčasného důchodu až do řádného termínu zásluhová část nevalorizovala.

Návrh počítá také s nahrazením mimořádných valorizací při vyšší inflaci dočasným přídavkem. Dočasný přídavek a zvýšení procentních výměr má odrážet 60 procent růstu cen.

„Je potřeba udělat změny proto, aby i děti a vnoučata nynějších důchodců měly šanci, že budou mít důchody z průběžného systému, které dokážou zajistit jejich dobrou životní úroveň,“ řekl Jurečka už při předchozím projednávání novely zákona o důchodovém pojištění.

Zatímco podle vlády jsou změny nutné pro udržitelnost důchodového systému, opozice vládě vyčítá, že chce šetřit na penzistech. „Není to žádný důchodová reforma. Je to hojení se rozpočtu na důchodcích,“ oponoval v pátek ve Sněmovně stínový ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka z hnutí ANO.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!