Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Poslanci schválili zvýšení příspěvku na péči, všem skupinám ale nepřidali

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka ve Sněmovně foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Růst příspěvku na péči schválila Sněmovna. Zvýšení příspěvků přijala podle koaličního návrhu lidem od druhého stupně závislosti, i když ombudsman Stanislav Křeček apeloval na poslance, ať přidají všem lidem, kteří příspěvek na péči dostávají, i těm, kteří na něj mají nárok v prvním, nejnižším stupni závislosti. Přidat i jim marně navrhovala opoziční hnutí ANO a SPD.
  7:51aktualizováno  20:50

Od července mají dospělí s nárokem na příspěvek na péči nově pobírat 880, 4900, 14 800 a 23 000 korun, lidé s nejvyšší dávkou v domácím prostředí pak 27 tisíc korun.

Dětem by měl stát nově vyplácet 3300, 7400, 16 100 a 23 tisíc korun, při péči doma 27 tisíc korun. „Mám radost,“ řekl po hlasování ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

„Nejvíce příspěvek na péči zvýšíme pro ty, kdo jsou na péči ostatních zcela odkázáni. Pro ně bude navýšení o 7 800 Kč měsíčně na celkových 27 000 Kč. Toto zvýšení bude pro všechny, kdo zůstávají v domácí péči. Jsem moc rád, že se to konečně povedlo. Je to po zahájení podpory osobní asistence nebo navýšení příspěvku na mobilitu, náročnou dietu či zvláštní pomůcky další z kroků, kterým chceme pomoci těm nejzranitelnějším v naší společnosti a lidem, kteří se o ně pomáhají starat,“ uvedl Jurečka na Facebooku.

„Všechny ty, kdo pobírají příspěvek v prvním stupni, jste hodili přes palubu,“ komentovala výsledek jednání šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

Potvrdit rozhodnutí poslanců ještě musí Senát a prezident Petr Pavel.

Nyní dostávají dospělí měsíčně 880, 4400, 12 800 a 19 200 korun a lidé do 18 let věku 3300, 6600, 13 900 a 19 200 korun. Roční rozpočtový dopad navýšení příspěvku ve druhém až čtvrtém stupni je odhadován na 7 miliard korun.

Dvě miliardy rozpočet nezboří, řekla před hlasováním Pastuchová

„880 korun pro ty lidi nestačí, nemůžete jednu kategorií lidí, proboha, vypustit. Dejte tu pětistovku i jedničkářům, to ten rozpočet nezboří,“ apelovala na vládní koalici před hlasováním poslankyně ANO Jana Pastuchová.

Chtěla, aby koalice kývla na navýšení příspěvku i pro lidi pobírající příspěvek v první stupni závislosti. Řekla, že jde o 2 miliardy korun, které by se určitě v rozpočtu našly. Ale koalici nepřesvědčila, stejně jako další opoziční poslanci.

Páteční jednací den Sněmovny skončil už krátce po poledni, protože občanské demokraty o víkendu čeká dvoudenní volební kongres v Ostravě.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!