Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Poslanci schválili zvýšení rodičovského příspěvku na 350 tisíc korun

Česko

  9:14aktualizováno  14:10
Poslanci kývli na zvýšení rodičovského příspěvku v podobě, jak se na tom shodla pětikoalice. Vzroste od ledna na 350 tisíc korun, tedy o 50 tisíc korun. Má se to týkat ale jen dětí, které se narodí od začátku příštího roku. Čerpání příspěvku má být zkráceno na tři roky. Schválit to ještě musí Senát a potvrdit prezident Petr Pavel.

„Všechny děti do tří let mají nárok na ten příspěvek,“ oponovala marně Jana Mračková Vildumetzová z ANO, že vyšší příspěvek má patřit jen dětem narozeným od příštího roku.

Děti dvojí kategorie? ANO zvažuje, že se i v tomto případě obrátí na Ústavní soud

„Vytvořili jste děti dvojí kategorie,“ řekla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Jednu tvoří děti, které se narodily nebo ještě narodí do konce tohoto roku, a druhou ty, které se narodí 1. ledna 2024 a budou mít nárok na vyšší rodičovský příspěvek. Schillerová řekla, že pokud selže dvojí pojistka - Senát a prezident - zváží hnutí ANO, že se se i kvůli zvýšení rodičovské obrátí na Ústavní soud.

Opoziční poslanci z ANO a SPD neprosadili, aby rodičovský příspěvek vzrostl až o sto tisíc korun, nemají pro to dost hlasů.

Šimon Heller z KDU-ČSL a STAN neuspěl s tím, aby se u dvojčat a vícerčat zvyšoval rodičovský příspěvek o 100 procent.

Dopady na státní rozpočet budou činit příští rok podle vlády zhruba 400 milionů korun. O rok později to bude 2,2 miliardy korun, v roce 2026 přibližně čtyři miliardy korun a v dalších letech 5,5 miliardy korun.

Žadatel o příspěvek na bydlení nebudou muset dokládat náklady na energie

Přijatá novela zákona o státní sociální podpoře počítá také s tím, že žadatelé o příspěvek na bydlení i jeho příjemci nebudou muset dokládat své náklady na energie. Úředníci si je zjistí sami od dodavatelů.

Zpřesnění čeká pravidla pro dokládání nároku na příspěvek dvakrát ročně a počítá se s urychlením vyřizování. Změny mají snížit administrativu a ulevit přetíženým úřadům práce. Nově lidé nebudou muset kvůli dávkám dodávat úřadu ani potvrzení od školy o nezaopatřenosti dětí. Údaje získá z registru zdravotního pojištění.

Sněmovna prodloužila i na příští rok možnost vyplácení příspěvku na bydlení i žadatelům, kteří trvale pobývají v rekreačních budovách.

U dávek v hmotné nouzi má přijatá předloha umožnit lepší zjišťování majetku žadatele tím, že banky a další peněžní ústavy budou úřadům poskytovat údaje o jeho účtech.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!