Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Česko

Z úbočí Sněžky se z řetězové cesty zřítil český turista, je ve vážném stavu

Ledová Sněžka. foto: Profimedia.cz

V sobotu odpoledne se ze Sněžky zřítil z takzvané řetězové cesty na polskou stranu dvaatřicetiletý český turista. Záchranáři jej vrtulníkem vyzvedli a ve vážném stavu přepravili na traumacentrum Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Na konci ledna po pádu ze Sněžky zemřeli dva Poláci, v únoru ze Sněžky spadla česká turistka.
  15:22aktualizováno  16:07

Informaci potvrdila iDNES.cz Horská služba Krkonoše.

Turista údajně uklouzl a zřítil se z úbočí Sněžky do kotle Lomničky na severní straně hory.

Turista údajně uklouzl a zřítil se z úbočí Sněžky do kotle Lomničky na severní straně hory. Záchranáři do akce vyrazili ve 13:15. „Po nějaké době jsme ho prostřednictvím vrtulníku v terénu lokalizovali, pátrání probíhalo ve spolupráci s horskou službou. Následně jsme jej s využitím lanového podvěsu vyzvedli a transportovali na místo, kde byl doošetřen,“ řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ivo Novák.

Stav zraněného turisty označil za vážný. „Muž byl v bezvědomí a podchlazený. Naše posádka jej musela napojit na umělou plicní ventilaci,“ uvedl Novák.

Polská bouda s meteorologickou stanicí na vrcholu Sněžky. (2. 2. 2024)

Jako první na místo vyjel záchranář horské služby ze služebny na Slezském domě. „Kromě záchranářů z Pece pod Sněžkou došlo také k aktivaci vrtulníku LZS Hradec Králové a kolegů z polského GOPR,“ uvedl Fryš.

Akce se účastnilo asi 20 záchranářů a kromě českého byl v akci i polský záchranářský vrtulník.

Ze záchrany lidí po pádu ze Sněžky se podle horské služby stává smutný kolorit. „I přes veškerá upozornění, která jako Horská služba vydáváme, se neustále v našich horách pohybují turisté s nedostatečným vybavením a v důsledku podcenění zrádnosti terénu dochází k závažným úrazům,“ uvedl náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Cingr.

Na Sněžce bylo v sobotu po většinu dne pěkné slunečné počasí s teplotou kolem minus čtyř stupňů Celsia. Na Sněžku se turisté mohou nyní dostat jen pěšky, protože horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku je kvůli poruše motoru od konce ledna mimo provoz. Z polské strany a od Luční boudy je Sněžka přístupná pouze takzvanou řetězovou cestou. Z české strany je přístupná od Růžové hory a od Pomezních bud.

Při tragickém pádu 30. ledna se do kotle Lomničky zřítili dva polští turisté. Jejich pád z vrcholu Sněžky byl dlouhý přibližně 900 metrů. Na následky pádu na místě zemřeli.

Další pád ze Sněžky se odehrál 6. února, kdy se z Jubilejní cesty na severním úbočí Sněžky na polské straně hory zřítila česká turistka. Při pádu se jí nic nestalo. Po cestě, která je v zimě uzavřena, šla ve skupině s dalšími pěti lidmi.

Autoři: ,