Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Sníh a mráz přerušily opravy hradeb Špilberku

Česko

BRNO Nástup zimního počasí přerušil práce na opravě mohutné pevnostní zdi hradu Špilberk v Brně, která se v létě zhroutila kvůli podmáčení. Stavebníci původně předpokládali, že opravu stihnou ještě letos. Nyní se zdá, že práce potrvají do jara.

„Zatím je hradba dostavěna do dvou třetin původní výšky,“ řekl ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian. Zborcená část měřila na výšku kolem 15 metrů a zřítila se letos 16. června po silných deštích. Za cihlovou lícovou stranou se zřejmě nashromáždila voda. Přestože zeď spadla ve dne, kdy kolem chodí turisté i pracovníci muzea, nikomu se nic nestalo. Brněnští zastupitelé na opravu zdi vzápětí uvolnili 15,6 milionu korun.

Stavebníci se podle Cipriana na hradby vrátí, až se zlepší počasí. Nejprve zeď z cihel postaví do původní výše. Poté s pomocí vrstvy jílové hmoty zeď zaizolují a prostor za ní znovu vysypou zeminou, zatravní a upraví do původní podoby. Nad zříceným místem bývalo travnaté prostranství, označované jako kurtina, která se čas od času využívala i pro veřejné akce.

Termín dokončení oprav stanovil projekt na konec května. Možná se to podle Cipriana podaří i dříve. připomněl, že poškozený úsek pochází z první poloviny 17. století a v posledních 200 letech se nijak zásadně neopravoval, v minulosti z něj ale například při opravách hradu zmizely popínavé rostliny, Nevykazoval však žádné známky poškození. Zborcená hradba nijak neomezila a ani neomezuje přístup návštěvníků na hrad.

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...