Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Česko je pod sněhem. Na D5 stála auta hodiny, D1 opět zablokovaly kamiony

Česko

  7:48aktualizováno  19:23
Sníh v noci na dnešek a následně po celý den komplikoval v Česku dopravu na silnicích i železnici a přerušeny byly místy i dodávky elektřiny. Například na dálnici D1 na Vysočině vznikla po ranní nehodě kamionu kolona o délce až 20 kilometrů. V Jihočeském kraji vyhlásil hejtman Martin Kuba kalamitní stav.

Dnes napadne podle meteorologů dalších až 25 centimetrů sněhu a silné sněžení čekají i v neděli. Hasiči v Česku zasahovali v pátek u čtyřikrát vyššího počtu nehod, než je obvyklé, a i dnes je počet nehod vysoký.

Firma EG.D evidovala ráno kvůli sněhu 29 poruch na vedení vysokého napětí a do odpoledne počet poruch stoupl na 41. Bez proudu bylo k poledni asi 10.500 odběrných míst, nejvíc na jihu Čech, řekl ČTK mluvčí energetické společnosti E.ON Roman Šperňák.

Česko je pod sněhem, nehody jsou na řadě míst

K 18:00 se podařilo počet míst bez elektřiny snížit na asi 3200. Energetická firma ČEZ ráno evidovala 5900 domácností bez elektřiny, nejvíce ve Středočeském kraji. ČTK to řekla mluvčí firmy Soňa Holingerová, podle které se jedná o běžnou poruchovost v tomto období. V 18:30 uvedla, že počet domácností bez proudu klesl na 1600. Společnost Pražská energetika problémy nezaznamenala, sdělil mluvčí firmy Karel Hanzelka.

Nejhorší místa

Na různých místech Česka se zastavila vlaková doprava, nejčastěji kvůli pádům stromů na tratě. K 18:30 bylo na webu Českých drah 14 mimořádných událostí, většinou v Jihočeském a Středočeském kraji, například na úsecích Mladá Boleslav hl.n. – Mladějov v Čechách, Vyšší Brod klášter – Rožmberk nad Vltavou nebo Malšice – Bechyně. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) řekl médiím po 16:30, že během dne byl přerušen provoz na celkem 43 úsecích regionálních tratí. Hlavních koridorů se ale zastavení provozu nedotklo.

Kuba vyhlásil v jižních Čechách kvůli sněhu kalamitní stav. „Máme na silnicích veškerou techniku silničářů, ale tím, že sněžení neustále pokračuje, tak se ukazuje, že přes veškeré nasazení našich techniků už není úplně možné udržet všechny silnice sjízdné,“ řekl ráno ČTK. Po 17:00 uvedl, že krizový štáb kraje zatím nesvolá.

V jižních Čechách napadlo v noci podle silničářů místy až tři čtvrtě metru sněhu. Řekla to ČTK ředitelka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Andrea Jankovcová, podle které byly nasazeny všechny sypače. Například na silnici II/163 u Dolního Dvořiště naboural kamion do sypače, který jel před ním. Večer byla po nehodě neprůjezdná silnice I/4 u Mirotic, hlavní tah z Prahy do Písku. Těžký sníh také zničil většinu voliér pro vodní ptáky v zoo v Hluboké nad Vltavou. Zvířatům se nic nestalo. Škody budou v milionech korun a zoo bude mít několik dní zavřeno, řekl ČTK ředitel zahrady Vladimír Pokorný.

Sledujte situaci v dalších krajích:

Také na Vysočině silničáři nasadili veškerou techniku. Na D1 směrem na Brno vznikla po ranní nehodě kamionu na 97. kilometru kolona dlouhá asi 20 kilometrů. Policie obnovila provoz v 10:30, sdělila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Odpoledne D1 na 78. kilometru na několik desítek minut zablokovaly kamiony, které nemohly vyjet ve stoupání. Před 19:00 se začala rozjíždět auta stojící v koloně mezi 80. - 87. kilometrem. Kolony se tvořily i na jiných místech D1, v Olomouckém kraji nebo mezi 41. až 78. kilometrem směrem na Brno, vyplývá ze sdělení Národního dopravního informačního centra.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu na jihu Čech a Vysočině napadlo od pátku do dnešního rána až 45 centimetrů sněhu a dnes připadne až 25 centimetrů. Výstraha před silným sněžením nadále platí pro většinu území Česka, sněžit bude zřejmě silně i v neděli. Na údržbu silnic bylo nasazeno už od noci na pátek všech více než 300 vozů Ředitelství silnic a dálnic ČR, řekl dnes médiím generální ředitel Radek Mátl. Největší problémy podle Mátla byly dnes právě na D1 a také na D5.

Na západě Čech byl rozbředlý sníh na D5 u Plzně. Ráno havaroval kamion na D5 u Rokycan a další nehoda se stala i v opačném směru. Nehody kamionů byly i na D5 mezi Plzní a Rozvadovem, kamiony tam stály v několikakilometrové koloně. Po 16:00 havaroval kamion poblíž exitu Benešovice. Ve středních Čechách ráno zasahovali policisté u srážky dvou nákladních a dvou osobních aut na silnici I/3 u Pětihost v okrese Praha-východ. Vyžádala si jedno těžké zranění, hlavní tah z Prahy na jih musel být kvůli nehodě uzavřen, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

I na D11 v Královéhradeckém kraji byl ráno rozbředlý sníh či náledí. V Libereckém kraji byla ráno neprůjezdná silnice mezi obcemi Dubá a Holany. V Ústeckém kraji je neprůjezdná silnice u Krupky na Teplicku a Telnice na Ústecku, kde silničáři cestu v zimě neudržují. V Pardubickém kraji v Kunvaldu havaroval autobus. Na jižní Moravě byly ráno problémy s uvízlým kamionem na silnici z Brna na Svitavy na Blanensku.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

V Olomouckém kraji hasiči řešili několik nehod autobusů. Autobus s 12 cestujícími v Rejvízu sjel do příkopu a jeden cestující se lehce zranil, při nehodě u Kojetína na Přerovsku se dva lidé lehce zranili a další autobus havaroval mezi Kojetínem a Popůvkami. V Moravskoslezském kraji policisté a hasiči řešili stovku nehod, ze závějí vyprošťovali zapadlé sypače i autobusy.

Hasiči v pátek po začátku silného sněžení zasahovali u čtyřikrát většího počtu nehod, než je obvyklé. Zásahů byly více než dvě stovky. I dnes je počet nehod vysoký, do 16:00 jich hasiči zaznamenali asi 160. ČTK to sdělil mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Jiří Fröhlich. Ředitel dopravní policie Jiří Zlý po 16:30 řekl médiím, že policie řešila od půlnoci téměř 750 nehod, což je trojnásobek denního průměru.

Objevil se i silný vítr. Dnes ráno zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Kvůli sněhové kalamitě byl dnes uzavřený areál Pražského hradu. Počasí nepříznivě zasáhlo i do sportu. Kvůli sněhové kalamitě dnes byla odložena další čtyři utkání 17. kola první fotbalové ligy, oznámila Ligová fotbalová asociace (LFA). Už v pátek bylo odloženo jedno utkání.

V sousedním Německu sníh a led ochromily veřejnou dopravu v Mnichově. Přerušen je i provoz mnichovského letiště, což se dotklo také leteckého spojení s Prahou. Byla zrušena linka z Mnichova, sdělila ČTK mluvčí Letiště Václava Havla v Praze Klára Divíšková. Web letiště uvádí, že zrušen byl i let do Frankfurtu v 18:50.

Autoři: ,