Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sníh likvidoval v Česku střechy

Česko

  18:31
PRAHA - Nápor zimního počasí a tíhu sněhu dnes v celé zemi nevydržely střechy mnoha budov. Šlo především o technické stavby - haly, sklady, dílny, tělocvičny či garáže.

Kravín (ilustrační foto) foto: Luboš PavlíčekČTK

Při zřícení střech se nikdo nezranil. Kvůli poškozeným nosníkům ale museli hasiči evakuovat na 70 lidí z obchodního domu v České Třebové na Ústeckoorlicku. Objekt poté uzavřeli.

Na Pelhřimovsku byla nejvážnější situace v Hojovicích, kde na farmě ZD Černovice museli hasiči a zemědělci evakuovat 200 kusů dobytka. 

Ve Zlínském kraji se během noci a dnešního dne zřítily střechy a boční zdi šesti objektů. Před polednem se například zbořila hala plná zaparkovaných automobilů v Zádveřících-Rakové na Zlínsku. 

V Chotěboři na Havlíčkobrodsku kvůli narušené konstrukci budovy zimního stadionu museli evakuovat lidi z kanceláří v jeho přístavbě. Nosné sloupy se kvůli těžkému sněhu na střeše vychýlily asi o deset až dvacet centimetrů.

Důvodem zřícení střech je podle stavařů jejich přetížení sněhem. "Sněhová pokrývka nestačí odtát, zmrzne a pak na ni připadne další. Může se tedy stát, že střechy odolávají většímu zatížení, než na které jsou navrženy, nebo jsou na hranici normy," řekla Marcela Karmazínová z Ústavu kovových a dřevěných konstrukcí brněnského Vysokého učení technického.

Hasiči v současnosti kontrolují vrstvu sněhu a ledu na střechách budov. Chtějí tak předejít obdobné tragédii, jaká se nedávno stala v Polsku, kde pod troskami výstavní haly v Katovicích zahynulo 63 lidí.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!