Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Česko se zklidňuje. Problém má ještě Ostravsko, v jižních Čechách kalamita končí

V Karlově u Malé Morávky v Jeseníkách napadlo velké množství sněhu. (2. prosince 2023) foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Situace na silnicích se oproti sobotě na většině území České republiky uklidnila. Dálnice D1 je na Vysočině plně průjezdná. Kamiony mají problémy na některých silnicích nižších tříd, místy se tvoří sněhové jazyky. V Moravskoslezském i Jihočeském kraji však kalamita ještě trvá.
  10:59aktualizováno  17:47

Kvůli počasí vlaky v neděli ráno v Česku nejezdily na devíti úsecích, většinou ještě kvůli následkům sobotního sněžení. Část spojů byla omezena kvůli kalamitám v zahraničí. Vyplývá to z informací na webu Českých drah (ČD). Omezení vzniklá v Česku se týkala především Jihočeského kraje.

V Moravskoslezském kraji problémy přetrvávají. Potíže jsou jak na silnicích, tak i na kolejích. Velmi složitá situace byla například na dálnici D1 u Bohumína, kde havaroval kamion. Stále v oblasti ještě sněží, situaci zhoršuje také poměrně silný vítr.

Na jihočeských silnicích je pouze tenká vrstva sněhu. Silničáři jezdili v noci s veškerou technikou. Proti sobotní kalamitě je situace klidná. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba uvedl, že v neděli odvolá k 18:00 kalamitní stav.

„Naši silničáři dělají maximum pro to, aby stihli vyčistit co největší úsek komunikací před očekávanými nočními mrazy. Předpověď na noc a pondělí je až minus 14 stupňů Celsia, což bude odklízení komplikovat,“ uvedl hejtman. Zároveň požádal obyvatele, aby byli opatrní kvůli sněhu a rampouchům padajícím ze střech.

Kuba vyhlásil v kraji kalamitní stav v sobotu ráno, protože místy napadlo až tři čtvrtě metru sněhu, byly problémy a výluky v železniční i autobusové dopravě, tisíce odběratelů EG.D neměly elektřinu. Firma EG.D v neděli ráno sdělila, že bez proudu je v kraji 2400 odběrných míst. Teplárna České Budějovice začíná síť po opravě postupně zprovozňovat a předpokládá obnovení dodávek tepla a teplé vody do brzkých odpoledních hodin. Sněžit by mělo v kraji podle meteorologů jen ojediněle, teploty se budou pohybovat od minus pěti do minus dvou stupňů.

Na silnicích ve středních Čechách leží zbytky rozbředlého sněhu, místy se může na vozovce objevit náledí. Proti sobotě se však situace uklidnila, další sněžení není hlášeno. Kvůli polomům je nadále neprůjezdná silnice druhé třídy u Nosálova na Mělnicku, vyplynulo z informací Ředitelství silnic a dálnic a krajských cestářů.

„Dopoledne bude technika ještě určitě vyjíždět, silnice jsou po chemickém ošetření včetně inertního posypu. V sobotu byly teploty nízké a klouzalo to, ale dnes už jsou silnice všude sjízdné,“ řekla ČTK kolem 7:00 pracovnice dispečinku krajské správy a údržby silnic Kamila Černá.

Dálnice D1 je na Vysočině plně průjezdná. Kamiony v kraji mají problémy na některých silnicích nižších tříd, místy se tvoří sněhové jazyky. Silničáři uklízeli silnice celou noc se 109 sypači, na Třebíčsku byly přes noc až metrové závěje. Někde je na silnicích ráno tenká vrstva sněhu a tvoří se sněhové jazyky, vyplývá z dnešních informací policie a silničářů.

Sníh v sobotu komplikoval v Česku dopravu na silnicích i železnici, byly i výpadky proudu. Na dálnici D1 na Vysočině vznikla po sobotní ranní nehodě kamionu kolona o délce až 20 kilometrů.

2. prosince 2023

Silnice v Ústeckém a Libereckém kraji jsou se zvýšenou opatrností sjízdné. Zavřeny jsou pouze úseky, které v zimě cestáři neudržují a je možné je objet. Stále uzavřená je cesta u Holan na Českolipsku, kde brání v provozu spadlý strom. Další strom spadl u Cvikova na Novoborsku. Na horách leží na silnicích ujetá vrstva sněhu, v nížinách je sníh rozbředlý nebo jsou komunikace mokré po chemickém ošetření. Vyplývá to z informací policie a silničářů.

V terénu mají stále silničáři veškerou techniku, protože v regionu na různých místech lehce sněžilo. Dálnice jsou sjízdné bez omezení a silnice první třídy jsou prosolené. Na silnicích druhé a třetí třídy v Jizerských a Krušných horách leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem.

Na chemicky ošetřovaných silnicích v Královéhradeckém kraji zůstával rozbředlý sníh. Na nesolených silnicích v Krkonoších leží ujetá vrstva sněhu o síle do 15 centimetrů, která je místy zledovatělá. Na Rychnovsku, Náchodsku a v Krkonoších si řidiči dnes musejí dát pozor na sněhové jazyky a místy i závěje. Na dálnici D11 byly dnes ráno zbytky rozbředlého sněhu, uvedli silničáři.

Hasiči dnes ráno v Hradci Králové a ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších odstraňovali ze silnic spadlé stromy. V Černíkovicích na Rychnovsku vyprošťovali zapadlý sypač.

Rozbředlý sníh zůstává na silnicích také v Pardubickém kraji. Na Orlickoústecku, Chrudimsku a Svitavsku si řidiči musejí dát pozor na silným větrem tvořené sněhové jazyky a místy i závěje. Teploty se dnes ráno v Pardubickém kraji pohybovaly od minus čtyř do minus osmi stupňů Celsia, uvedli silničáři a meteorologové. Na silnicích se v noci na dnešek stala řada nehod.

Hasiči v noci zasahovali u nehody tří osobních aut v Heřmanově Městci na Chrudimsku. Nehoda se obešla bez zranění. V obci Orel na Chrudimsku sjela dodávka s pečivem do příkopu. V Opatově na Svitavsku hasiči vyprošťovali zapadlý kamion s drůbeží a v Sudislavi nad Orlicí zapadlý sypač. Ráno narazil v Koclířově na Svitavsku řidič traktoru do plotu, uvedla policie.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

V Olomouckém kraji nad ránem přestalo sněžit, silnice v regionu jsou až na výjimky s opatrností průjezdné. Uzavřená zůstává podle silničářů vozovka mezi Norberčany a Véskou na Olomoucku, mezi Drahany a Nivou a mezi Měrovicemi na Hané a Kojetínem, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic. Na jejich otevření budou pracovat silničáři během dne.

Na severu regionu napadlo během noci dalších až deset centimetrů sněhu, na Olomoucku hlásí správci silnic sněhovou nadílku celkem mezi 25 až 30 centimetry sněhu, řekli ČTK dispečeři správ silnic.

V horských oblastech Zlínského kraje se po vydatném sobotním sněžení mohou tvořit na sinicích jazyky a závěje. Silničáři proto nabádají řidiče ke zvýšené opatrnosti. Platí to především pro oblast Vsetínska, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic. Na ostatních místech kraje leží na silnicích udržovaných chemicky rozbředlá vrstva sněhu, na cestách sypaných drtí je ujetá vrstva sněhu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!