Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sníh komplikuje dopravu, policie uzavřela pro kamiony tah na Slovensko

Česko

  8:54aktualizováno  17:24
Především ve východní části Česka sněží, což lehce komplikuje dopravu hned v několika krajích. Většinou jsou silnice sjízdné s opatrností. Pro kamiony je uzavřený jeden z hlavních tahů na Slovensko. Meteorologové odvolali výstrahu před silným sněžením v části Zlínského a Moravskoslezského kraje.

Odvolaná výstraha se týkala například Kroměřížska, Uherskohradišťska, Novojičínska či Opavska. Stále nicméně platí, že na většině východní a severní části Česka bude sněžit vydatně, hrozí také tvorba sněhových jazyků.

Na většině jižní Moravy a ve větší části Moravskoslezského kraje napadne dnes až 20 centimetrů nového sněhu. Také v pondělí bude sněžit. V menší části Ústeckého, Olomouckého, Pardubického a Jihomoravského kraje a ve větší části krajů Libereckého, Královéhradeckého, Zlínského a Moravskoslezského napadne i 25 centimetrů.

V souvislosti s tím očekávají meteorologové také tvorbu sněhových jazyků. Lidé by proto při cestování měli sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně. Při cestách do hor by řidiči měli mít sněhové řetězy, nutné jsou zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku. Na horách je potřeba dodržovat pokyny Horské služby.

Uzavřený tah na Slovensko pro kamiony

Po noční vydatném sněžení byly dopoledne silnice v Moravskoslezském kraji většinou sjízdné jen se zvýšenou patrností.

Pro kamiony a nákladní auta s přívěsem či návěsem silničáři a policisté tuto zimu poprvé uzavřeli silnici I/56 v úseku Ostravice - Bílá. Silnice je jedním z hlavních tahů na Slovensko. Nesmí se solit, protože vede v blízkosti přehrady s pitnou vodou. V kopcích ale sníh působí často komplikace. Omezení v tomto úseku by mělo skončit v neděli večer.

Silničáři ráno uvedli, že na Třinecku vyhlásili kalamitní stav. Jejich slova upravil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl. Podle něj jeden z dispečerů jen špatně vyhodnotil situaci. „Na Třinecku kalamita není. Sinice tam jsou všechny průjezdné,“ řekl.

Hasiči v Moravskoslezském kraji ve spojení s počasím vyjížděli především k většímu množství stromů, které spadly na silnici. „Od začátku sněžení v sobotu večer dosud evidujeme dvě desítky událostí. Všechny se obešly bez zranění a bez větších škod,“ řekl mluvčí hasičů Jakub Kozák.

Ráno pomáhali sypači, který sjel do příkopu brzo ráno v Pusté Polomi na Opavsku. „K zásahu byl povolán automobilový jeřáb ze stanice v Ostravě - Zábřehu, spolu s ním i vyprošťovací speciál Bison a mobilní dílna. Hasiči nejprve jeřábem nadzvedli zadní část zapadlého sypače a položili ho na komunikaci. Poté přišel na řadu lanový naviják, kterým byl vůz vytažen zpět na silnici,“ popsal Kozák.

Odpoledne je komplikovaný příjezd z Brna směrem do Ostravy, kdy je dálnice D1 kluzká a auta musí zpomalit. Problémy jsou i na silnici ve Velkých Hamrech, ke se srazila čtyři auta a kolony jsou z obou směrů. Silnice především na Ostravsku a Frýdecko-Místecku jsou zasněžené a kluzké, řidiči proto jezdí pomaleji.

Sněhové jazyky

Opatrní by měli být řidiči v Libereckém kraji na hlavní silnici 65 směrem na Jablonec nad Nisou, v oblasti Rádla a Rychnova u Jablonce se na zhruba tříkilometrovém úseku tvoří sněhové jazyky. Také tam mohou mít problémy hlavně kamiony. Pozor by si měli dát motoristé i na silnici třetí třídy 2624 u obce Kvítkov na Českolipsku, kde je silnice pokrytá sněhem a náledím.

Ve vyšších polohách Pardubického kraje mohou silnice místy namrzat. Namrzající déšť se sněhem hrozí v Železných horách. Ujetý sníh s posypem je na některých silnicích v okolí Lanškrouna, na hlavní silnici I/11 ve směru od Červené Vody přes Červenovodské sedlo k vodárně je sníh rozbředlý.

V Jihočeském kraji nad ránem vyjelo osmdesát vozů správy a údržby silnic, aby upravovaly silnice. Technika odstraňovala především čerstvý sníh, který napadl zejména na Českokrumlovsku a Prachaticku.

„Nejvíce práce jsme měli v jižní části kraje. V okresech jako Tábor, Písek nebo Jindřichův Hradec jsme moc jezdit nemuseli,“ uvedl dispečer Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Jan Boško. Podle něj jsou vozovky v celém kraji sjízdné pouze se zvýšenou opatrností.

Odpoledne je problematický provoz na tahu z Českých Budějovic na jih na hraniční přechod Dolní Dvořiště či na silnici z Písku do Plzně.

Většina silnic v Královéhradeckém kraji byla ráno sjízdná se zvýšenou opatrností. Na nesolených horských silnicích v Krkonoších a Orlických horách byla ujetá vrstva sněhu, která byla místy zledovatělá. Ostatní silnice byly po chemickém ošetření většinou mokré, uvedli silničáři. V podvečer brzdí dopravu nehoda na silnici mezi Náchodem a Hradcem Králové.

Silnice na Vysočině jsou kvůli sněžení sjízdné s opatrností. Počasí však zatím nepůsobí v dopravě žádné výraznější komplikace.

„Tím, jak mrzne, se sníh na silnicích tolik nedrží a snadněji jej můžeme odstranit. Ale údržbu jsme museli udělat prakticky po celém kraji a nadále ošetřujeme silnice II. a III. třídy. Nemáme žádné informace o tom, že by někde vznikaly v dopravě nějaké problémy,“ řekl dispečer krajské správy a údržby Aleš Hubený.

Na většině území ČR bude podle výstrahy meteorologů od jihovýchodu sněžit, na Moravě a ve Slezsku bude sněžení trvalejší a vydatnější.

Autoři: ,