Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sobotka jednal s Merkelovou, hovořili o investicích i Ukrajině

Evropa

  11:21aktualizováno  13:38
BERLÍN - Premiéra Bohuslava Sobotku krátce po poledni na berlínském kancléřství přijala šéfka německé vlády Angela Merkelová. Na společném obědě jednali o investicích německých firem v Česku, ale i napjaté situaci na Ukrajině.

Bohuslav Sobotka hovořil s Angelou Merkelovou o investicích. foto: ČTK

Českému ministerskému předsedovi se v německém hlavním městě dostalo krátce po poledni uvítání s vojenskými poctami: přivítala ho více než stovka vojáků čestné stráže a zazněly hymny obou zemí.

Více než hodinové jednání Sobotky s Merkelovou o vážných politických tématech by mohla odlehčit přítomnost Rudolfa Zahradníka, který byl před lety profesorem Merkelové při jejím studijním pobytu v tehdejším Československu. "To je bytost tak vzácná, jako vědec, dneska samozřejmě jako jedna z vedoucích bytostí politického života. Milá, pracovitá, zkrátka fajn," nechal se ještě před schůzkou slyšet Zahradník.

Dopoledne se český premiér setkal s prezidentem Joachimem Gauckem. V pátek zamíří do Wolfsburgu na návštěvu koncernu Volkswagen, pod který spadá mladoboleslavská Škoda Auto.

Sobotka u Berlínské zdi: EU je proti zdem, vytváří svobodný prostor

Bohuslav Sobotka svou první návštěvu Německa ve funkci českého premiéra zahájil položením věnce u památníku Berlínské zdi. V pátek zamíří do Wolfsburgu na návštěvu koncernu Volkswagen, pod který spadá mladoboleslavská Škoda Auto.

Bohuslav Sobotka u Berlínské zdi.

Bohuslav Sobotka předává Angele Merkelové kytici.

"Tato zeď se stala nejprve symbolem rozdělení Evropy, když ji v roce 1961 postavili. A pak se stala viditelným symbolem bourání zdí a sjednocování Evropy po roce 1989," řekl Sobotka po zápisu do pamětní knihy u Berlínské zdi. Zeď, která za studené války rozdělovala Berlín, tak má dnes podle premiéra dvojí symbolický význam nejen pro Německo, ale pro celou Evropu.

Ministerský předseda podle svých slov věří, že česká vláda přispívá k tomu, aby projekt integrované, společné Evropy byl životaschopný a měl svoji budoucnost. "Projekt evropské integrace je projektem, který je absolutně proti zdem. Vytváří volný, svobodný prostor, dává lidem možnost, aby hledali své štěstí po celé Evropě. Já jsem rád, že u toho mohu být a že u toho může být také velmi aktivně Česká republika," dodal premiér.

ČTĚTE TAKÉ

Návštěva Německa je Sobotkovou první oficiální zahraniční cestou, na které ho doprovází manželka Olga. Ta v Berlíně novinářům řekla, že je to pro ni nový zážitek a moc se na něj těší. Sobotkovou v Německu čeká separátní program, který budou většinou tvořit návštěvy berlínských pamětihodností.

Autoři: ,