Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Lídrem SOCDEM ve volbách do Evropského parlamentu bude exministr Zaorálek

Exministr zahraničí i kultury a místopředseda SOCDEM Lubomír Zaorálek povede kandidátku strany do Evropského parlamentu. foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Sociální demokracie už ví, kdo ji příští rok povede ve volbách do Evropského parlamentu. „Vybrán byl Lubomír Zaorálek,“ sdělil iDNES.cz předseda SOCDEM Michal Šmarda. Strana tak vsadila na exministra zahraničí i kultury, který se letos vrátil do nejužšího vedení strany, když se stal místopředsedou.
  11:10aktualizováno  12. prosince 16:52

SOCDEM, která se chce vrátit do nejvyšších pater české politiky, svého volebního lídra – kterého vybrala v neděli večer – i program oficiálně představila v úterý na tiskové konferenci.

„Tyto volby budou rozhodovat o budoucnosti České republiky v Evropě,“ řekl na ní Šmarda. Není podle něj čas na experimenty, proto strana vsadila na zkušeného politika.

Další jména na kandidátce zveřejní SOCDEM v polovině ledna.

Buď doleva nebo...

Zaorálek o agresi Ruska proti Ukrajině

„Teď jde o vytvoření strategie, co si počneme se situací, kdy je evidentní, že jsme si tady měsíce povídali pohádky o tom, že se ruská armáda hroutí, a teďka slyšíme Zelenského, který říká, že to je druhá nejsilnější armáda světa a na to, jak je to silná armáda, tak to zas není tak špatné, když se teďka před ní zakopáváme. To je přece úplně nová situace.

Tak přestaňme si povídat pohádky o vstupech do Evropské unie a připravme novou strategii pro situaci. A hlavně podívejme se realisticky na to, kde jsme, abychom nedopadli jako v Afghánistánu, ze kterého jsme odcházeli úplně zoufalým žalostným způsobem, za který bychom se měli stydět. A braňme se tomu, ať to nedopadne s Ukrajinou stejně.“
(CNN Prima News, 7. 12. 2023)

„Sociální demokracie buď půjde doleva nebo... Máme poslední šanci,“ řekl Zaorálek na červnovém sjezdu SOCDEM.

Na něm strana upravila svůj název i logo a Zaorálek kandidoval neúspěšně na předsedu strany proti Šmardovi.

Někteří delegáti Zaorálkovi na sjezdu vyčetli, že byl v minulosti u všech průšvihů sociální demokracie a jeden dokonce řekl, že pravdu měl pravdu bývalý šéf strany, později prezident Miloš Zeman, když Zaorálka označil za doktora Cvacha české politiky. Cvach byl ne příliš dobrý lékař ze staršího populárního seriálu Nemocnice na kraji města.

Europoslanec za ODS Alexandr Vondra v úterý upozornil, že lídra kandidátky SOCDEM do Evropského parlamentu Lubomíra Zaorálka za „Cvacha české politiky“ označil jako první právě on a že Miloš Zeman to od něj pouze převzal.

Zaorálek je dalším známým lídrem pro volby do Evropského parlamentu. Koalice SPOLU sází na europoslance a místopředsedu ODS Alexandra Vondru, Piráti na svého prvního místopředsedu a rovněž europoslance Marcela Kolaju, koalici SPD a Trikolory povede bývalý šéf Svobodných Petr Mach, kandidátku hnutí STAN a osobností pro Evropu dvojice Jan Farský a Danuše Nerudová a komunisty na kandidátce nazvané Stačilo! šéfka strany a europoslankyně Kateřina Konečná.

ANO zatím o lídrovi eurokandidátky nerozhodlo, ale šéf hnutí Andrej Babiš i stínový premiér Karel Havlíček veřejně jako kandidátku podpořili bývalou ministryni pro místní rozvoj a místopředsedkyni Sněmovny Kláru Dostálovou.

Podle zatím posledního zveřejněného volebního modelu agentury Kantar pro ČT by Sociální demokracie (SOCDEM) měla šanci získat pouhých 3,5 procenta.

Maxová křeslo v europarlamentu neobhajuje

Původně mohla vést kandidátku SOCDEM současná europoslankyně Radka Maxová. Ta však na konci října Šmardovi i delším členům vedení strany oznámila, že nakonec nebude z vážných osobních důvodů v příštím roce do Evropského parlamentu kandidovat.

Maxová byla v posledních eurovolbách v roce 2019 zvolena za ANO, na podzim 2020 se však s hnutím rozešla. Svůj odchod vysvětlovala tím, že se ANO odklonilo od původních myšlenek.

V posledních volbách do Evropského parlamentu v roce 2019 získali sociální demokraté 3,95 procenta hlasů.

Pro SOCDEM, dříve nejsilnější stranu v zemi, budou volby v příštích dvou letech klíčové. Vypadla na podzim 2021 ze Sněmovny, když ji nepodpořilo dost voličů poté, co byla spolu s ANO v menšinové vládě, kterou tolerovali – a ve Sněmovně podporovali – komunisté.

V Senátu má SOCDEM senátora Petra Víchu a s její podporou a podporou ANO byl zvolen i Zdeněk Matušek. S ANO už ale současný předseda SOCDEM nechce mít nic společného.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!