Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Socha Freuda na Kozím plácku zatím nebude

Česko

PRAHA Záměr primátora Pavla Béma postavit na Kozím plácku na Starém Městě sochu slavného psychiatra Sigmunda Freuda zřejmě zůstane právě jen záměrem. Jak primátor, tak firma Communications Work, která měla postavení sochy zajistit, se k Freudovi nyní nehlásí.

Obyvatele Prahy 1, kteří se v dubnu proti Freudově soše postavili v referendu, může takový postup těšit. Poškozuje ale sochaře Michala Gabriela, který vyhrál ve výtvarné soutěži na podobu sochy. Soutěž vypsala firma Communication Works, která měla sochu také sama, bez přispění města, zaplatit. Podle Gabriela ale nyní na sochu chybí asi 400 tisíc. „Mám s nimi podepsanou smlouvu, kterou nedodrželi,“ řekl sochař s tím, že firma s ním přestala komunikovat. Odlévání by tak musel doplatit ze svého. Freud přitom měl být na Kozím plácku odhalen už letos v létě.

Communication Works ale tvrdí, že už s projektem nemá co do činění. „V této věci se musíte obrátit na Prahu 1,“ uvedla na dotaz ČTK jednatelka firmy Petra Kočandrlová. První městské části se však projekt netýká. „My pouze vydáváme stavební povolení na podstavec sochy a o jeho vydání zatím nikdo nepožádal,“ řekl mluvčí Prahy 1 Alexandr Koráb.

Zda socha na Kozím plácku bude, nebo ne, je stále nejisté. Dvě stě padesát osm místních obyvatel se v referendu letos v dubnu vyjádřilo, že Freuda na plácku nechtějí. Podpisovou akci proti soše zorganizoval i aktivista a chovatel koz Stanislav Penc. Magistrátním památkářům by naopak Freud na nízkém podstavci nevadil.

Sochař Gabriel doufá, že by se mu v případě krachu jednání s městem i s Communication Works podařilo sochu prodat jinam. Už se o ni prý zajímali zájemci v zahraničí.

Autor:

Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!
Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!

3 maminky, které porodily císařským řezem, vyzkoušely kojenecké mléko Nutrilon Profutura CESARBIOTIK™ 2. Co nabízí oproti standardnímu mléku? A jak...