Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Socha zpěváka Hallydaye musela zmizet

Česko

PAŘÍŽ Francouzský rocker Johnny Hallyday vytesaný v nadživotní velikosti z osikového dřeva musel opustit francouzské městečko Verneuil-sur-Avre, kam ho předloni přivezl organizátor festivalu naivního umění. Na nátlak radnice, která prý postupovala v souladu s názory místních lidí, byla socha prodána v dražbě. Nový majitel, Hallydayův fanoušek ze Cherbourgu, za ni zaplatil 8200 eur.

Přes čtyři metry vysoká socha po festivalu zůstala ve městě a několikrát tam putovala z místa na místo. Její poslední stanoviště bylo mezi kostelem z 15. a věží ze 13. století. V červenci starosta města Louis Petiet vyzval organizátora festivalu Jacquesa Duboise, aby ji na své náklady odstranil. Prý o to žádají mnozí obyvatelé. Zdůvodnil to i jejím údajně nevhodným umístěním. „Johnnyho Hallydaye máme moc rádi, ale je to postava z 21. století, ne ze třináctého nebo patnáctého,“ řekl.

Organizátor nejprve protestoval, ale pak využil toho, že dílo vzbudilo zájem, a dal ho do dražby. Za sochu se stržilo víc, než na kolik si ji cenil její tvůrce Maurice Bordier. Ten by se byl spokojil s částkou 6000 eur.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!