Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Sochy opět vtrhly do ulic Brna

Česko

BRNO Stádo litinových ovcí na střeše, točící se velešpulka ve vypuštěném bazénu, několikanásobně zvětšený kovový banán a mandarinka, dýchající dům. Unikátní přehlídka Sochy v ulicích v Brně na rozdíl od loňského roku tentokrát potrvá nikoliv měsíc, ale čtvrt roku. Oficiálně začne v neděli.

Při procházkách nebo nákupech ve středu Brna budou lidé obdivovat díla čtrnácti autorů. „Mezi účastníky jsou kromě českých umělců také výtvarníci ze Slovenska, Polska a Německa. Protože jsme po loňském úvodním ročníku zjistili, že měsíc je málo vzhledem k vloženým nákladům i energii, rozhodli jsme se přehlídku prodloužit. Devadesát procent všech děl tentokrát navíc vzniklo konkrétně pro Brno,“ uvedl ředitel Domu umění Rostislav Koryčánek. Pokud se podle něj podrží udržet podporu a zájem politiků na financování, může se z přehlídky stát důležitá akce v středoevropském prostoru. Nejspíš se však rozvolní její rytmus a bude se opakovat ne každoročně, ale v delších intervalech, například jako bienále nebo trienále.

K hvězdám festivalu bezesporu letos patří Magdalena Jetelová. Výtvarnice „rozdýchá“ funkcionalistický hotel Avion v České ulici, jehož okna vybavená speciálním zařízením poskytnou nejen vizuální, ale i akustickou iluzi. Pozornosti ale jistě neujdou ani Hráči či Tanečníci Michala Gabriela či rotační závěsná socha koně umístěná v blízkosti Staré radnice. Novinkou letošního ročníku je také bohatý doprovodný program.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!