Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Sochy ožily. Někdy až moc

Česko

  11:11
BRNO - Výstava soch v ulicích Brna znovu provokuje. A reakce Brňanů začaly umělecká díla neplánovaně měnit. A to přesto, že se neopakuje loňský spor o to, zda objekt zavěšený na věži Staré radnice není ženským klínem.

Šestnáct umělců prezentuje své výtvory na nejrůznějších místech Brna. Na snímku Hráči Michala Gabriela. foto: Tomáš HájekLidové noviny

Dům umění města Brna musel například ztlumit zvuk „hlučných“ plic, které se objevily na fasádě hotelu Avion. Dech čtyř nafukovacích vaků byl totiž příliš razantní. „Předpokládali jsme, že ruch ulice bude větší, podle toho jsme nastavili intenzitu ,dýchání‘. Bylo to ale moc agresivní, proto jsme se rozhodli ubrat,“ vysvětlil ředitel Domu umění Rostislav Koryčánek. 

 Na snímku Magdalena Jetelová Dýchající dům.

Organizátoři také ubrali spodní židle ze Sloupce Milana Housera, na nichž si odvážlivci zřejmě toužili srazit vaz, omezil se i pohyb Planet, kovových objektů v Jakubské ulici přímo před základní školou. Ani v tomto případě nešlo totiž vyloučit zranění, kdyby některé z dětí strčilo mezi točící se kruhy prst. 

Na snímku Tomáš Medek Dva objekty – několikanásobně zvětšená mandarinka a banán.

Na rozdíl od loňského roku, kdy se v tuzemsku ojedinělá přehlídka konala poprvé, letos vznikla většina prací konkrétně pro Brno. Ani tak ale nebylo možné odhadnout reakce Brňanů. Ti zatím nemají problémy, i když například někteří z nich dokážou na stovky metrů odvalit Osvobozenou špulku, dílo Tomáše Moravce, které by mělo být před Janáčkovým divadlem. Další se zase snaží dostat do korun stromů za „mimozemšťany“, součástmi Návštěvníků André Tempela. 

Na snímku Vratislav Karel Novák Planety, Nakloněné kruhy.

Na rozdíl od loňska zatím organizátoři nezaznamenali žádné ničivé útoky vandalů. Ti vloni dokonce nejednou například vyvrátili sochu malého Marťánka v Denisových sadech. „Chodíme na obchůzky pravidelně každý den. Z víkendu jsem neměl žádné hlášení, tak uvidíme v pondělí. Přehlídka ale trvá teprve týden, takže právě na základě loňských zkušeností zůstávám realistou,“ obává se Koryčánek. 

Ale při troše představivosti si přijdou na své i příznivci erotiky. Nahé jsou postavy Michala Gabriela na Moravském náměstí, dýchající dům Michaely Jetelové v Avionu může připomínat ňadra a objekt Odpoutání koňské síly od Václava Kyselky, umístěný naproti Staré radnici, zase vzdáleně falus.