Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Softwarových pirátů v Česku ubylo, ale málo

Česko

PRAHA Tuzemská míra pirátství klesla o procentní bod na 38 procent. Česko tak patří k zemím s nejnižší mírou softwarového pirátství v regionu, za evropským průměrem ale zaostává. Uvádí to poslední celosvětová studie protipirátské organizace Business Software Alliance. „Ztráty českého softwarového odvětví v důsledku pirátství vloni činily 3,3 miliardy korun (168 milionů USD),“ řekl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace. Česká republika se tak stále drží mezi 30 zeměmi s nejnižší mírou softwarového pirátství, jehož průměr v Evropské unii činí 35 procent. Studie nezávislé analytické společnosti IDC zkoumala situaci ve 110 zemích světa.

Za posledních čtrnáct let se v Česku podařilo snížit míru pirátství o 28 procentních bodů. Při srovnání s dalšími šestadvaceti členskými státy EU si Česko loni udrželo jedenáctou pozici. Sousední Slovensko obsadilo šestnáctou příčku. Nejméně pirátského softwaru se užívá ve Spojených státech (20 %), v Japonsku (21 %) a v Lucembursku (21 %), nejvíc pak v některých rozvojových asijských a afrických zemích. Nelegální cestou se nejčastěji šíří operační systémy Windows, kancelářské softwarové balíky, grafické programy, antiviry a počítačové hry. Mezi nejčastěji poškozované výrobce softwaru v Česku patří firmy Microsoft, Adobe, Autodesk, Corel, Borland a Symantec.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...